Zaloguj się

Kolejne testy Solarisa na ulicach Gdańska

W Gdańsku testowany jest bateryjny autobus Solaris Urbino 9 LE electric. Możliwości i operacyjność 9-metrowego elektrobusu będą sprawdzane do 23 marca 2023 roku. Pojazd będzie kursował na gdańskich liniach w regularnym ruchu miejskim.

Autobus elektryczny Solaris Urbino 9 LE electric nie emituje spalin, jest cichy i niezwykle zwrotny. Od 14 do 23 marca tego roku pojazd będzie można spotkać na ulicach Gdańska. W pierwszych dniach testów autobus kursował na liniach 136 i 131. W następnych dniach pojawi się także na innych gdańskich liniach. To kolejne już testy tego bateryjnego midibusa, realizowane w ostatnim czasie na terenie Trójmiasta. W pierwszej połowie marca pojazd Urbino 9 LE electric był testowany w Gdyni.

Solaris Urbino 9 LE electric to najmłodszy i „najmniejszy” produkt w bateryjnej ofercie producenta. Jego niewielkie rozmiary są idealnie dla przejazdów w zatłoczonych miejskich przestrzeniach. Na pokładzie znajduje się 27 miejsc siedzących dla pasażerów. Jednocześnie możliwość homologacji autobusu zarówno w klasie I, jak i II oraz fakt, że większość siedzeń jest zwrócona w kierunku jazdy gwarantują komfort podróży niezależnie od długości trasy.

Testowany midibus wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na swobodne kursowanie w ciągu dnia. Znajdujący się na pokładzie silnik elektryczny jest zasilany energią pochodząca z baterii Solaris High Energy, o pojemności ponad 300 kWh. System uzupełniania energii w baterii dostosowany jest do nocnego ładowania w zajezdni, przez złącze plug-in.

O komfort pracy kierowcy oraz zwiększone bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu miejskiego zadbają nowoczesne systemy wsparcia kierowcy. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na MirrorEye, czyli zestaw kamer, zastępujących tradycyjne lusterka oraz Mobileye Shield+, to jest system ostrzegający kierowcę o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu i w obrębie tzw. „martwych pól”.

Bateryjny Urbino 9 LE electric miał swoją premierę 1,5 roku temu. Niezwykle elastyczne możliwości dopasowania pojazdu do wymagań różnorodnych przewoźników sprawiają, że ten niewielki model cieszy się coraz większą popularnością. Od 2021 roku producent podpisał już kontrakty na ponad 50 sztuk 9-metrowego elektrobusu z przewoźnikami w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii i Niemczech.

Czytaj także:
Autobusy elektryczne na zakręcie?
100 hybrydowych Solarisów pojedzie na Sardynię
Europejska ekspansja elektrycznych Yutong Bus

Zaloguj się by skomentować