Zaloguj się

Pierwsze w Europie rozwiazanie multimodalne z ciężarowkami elektrycznymi w barwach polskiego DHL SUPPLY CHAIN

16 marca 2023 w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks, największy dostawca elektrycznych ciężarówek w Polsce, przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric. Nowoczesne e-ciężarówki, które wyznaczają trendy w zeroemisyjnym i komfortowym transporcie, będą pracować w barwach wiodącego operatora logistycznego głównie w zachodniej części Polski, a dodatkowo też na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej. Inwestycja jest kolejnym krokiem na drodze realizacji strategii Grupy DHL Deutsche Post „DSC GoGreen 2050” zakładającej dojście do zeroemisyjnej logistyki w 2050 roku.

Dbanie o środowisko, świadome promowanie kultury ESG i działanie oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, a do tego budowanie zeroemisyjnej gospodarki i inwestycje w rozwiązania, które już dziś pomagają stawiać czoła wyzwaniom przyszłości; to filary, na których opiera się biznes Grupy DHL Deutsche Post oraz wchodzącej w jej skład DHL Supply Chain. Jako jeden z liderów zielonej zmiany firma do 2030 roku w znacznym stopniu ograniczy emisję CO2. Będzie to możliwe za sprawą m.in.: przechodzenia na zrównoważone paliwa oraz elektryfikacją floty jeżdżącej na ostatniej mili. Do końca dekady 60 proc. pojazdów spalinowych zostanie zastąpiona elektrycznymi. Zgodnie ze strategią „DSC GoGreen 2050” na te i inne inwestycje Grupa planuje wydać ponad 7 mld Euro. Auta pokazane w Żernikach są jednym z elementów tego planu.

– Zrównoważony rozwój jest największym wyzwaniem naszych czasów, a zarazem naszą wspólną odpowiedzialnością. Zdajemy sobie sprawę, że od naszych działań tu i teraz zależy, jak będzie wyglądał świat, który zastaną następne pokolenia. Budowanie rozwiązań multimodalnych oraz zeroemisyjnej floty, w której pomaga nam Volvo Trucks, to kolejny ważny kamień milowy w realizacji strategii, w której duży nacisk kładziemy na osiąganie bardzo ambitnych celów środowiskowych – mówi Orkun Saruhanoglu, CEO DHL Supply Chain CEE.

Wykorzystanie elektrycznych ciężarówek jest częścią całego projektu, który w całości opiera się na transporcie Multimodalnym. Takie rozwiązanie nie tylko przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego, ale również jest bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego transportu drogowego. W dobie deficytu kierowców zawodowych rozwiązanie Multimodalne jest również idealną alternatywą dla tradycyjnego transportu drogowego.

Skala inwestycji projektowych DHL Supply Chain nie zamyka się jedynie na zakupie najnowocześniejszych ciągników elektrycznych ale również obejmuje zakup naczep dostosowanych do ultraszybkich ładowarek o mocy 350 kW, które naładują baterię e-ciężarówki od 0 do 100% w około 2 godziny. Ładowarki elektryczne zostały rozmieszczone w dwóch kluczowych lokalizacjach DHL Supply Chain Poland, co umożliwi efektywne wykorzystanie nowoczesnej floty. Warto podkreślić, że energia zużywana w procesie ładowania pochodzi w pełni ze źródeł odnawialnych, co wpisuje się w realizację strategii „DSC GoGreen 2050” całej grupy DPDHL.

Flotę zasili w pełni elektryczny model samochodu ciężarowego Volvo FM Electric. Wyposażono go w baterię o pojemności 540 kWh, która umożliwia przejechanie do 300 km. To jeden z sześciu modeli całkowicie elektrycznych ciężarówek stworzonych z myślą o wykonywaniu wielu różnych zadań transportowych, które w ofercie ma Volvo Trucks. Auto, które będą prowadzić kierowcy DHL Supply Chain, podobnie jak modele Volvo FH i FMX Electric, ma DMC do 44 t.

– Wielcy gracze w branży transportowej odgrywają kluczową rolę w kierowaniu wysiłkami branży na rzecz obniżenia śladu węglowego. W Volvo Trucks od września 2022 roku produkujemy na całym świecie sześć modeli elektrycznych, a nasza kompleksowa oferta to krok naprzód w ograniczaniu wpływu na zmiany klimatyczne. Cieszę się, że DHL współpracuje z nami, aby pomóc im zredukować emisje podczas zleceń transportowych – mówi Marek Gawroński, Dyrektor ds. E-Mobilności i Zrównoważonego Rozwoju Volvo Trucks Polska.

Volvo Trucks dostarcza kompleksowe rozwiązania transportowe, a w swojej ofercie ma pełną gamę średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Kierowcy i właściciele pojazdów szwedzkiej marki mogą liczyć na wsparcie sieci dilerskiej, na którą składa się 2200 punktów serwisowych rozsianych w 130 krajach świata. Linie montażowe Volvo Trucks znajdują się w 13 różnych krajach. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.

Czytaj także:
195 mln EURO trafi w ręce projektów, wspierających technologie wodorowe
W 2023 działalność rozpocznie Międzynarodowe Centrum Logistyczne DHL
Amplus Logistic podpisał umowę z Volvo Trucks i Ekoenergetyka-Polska na zeroemisyjne ciężarówki

Zaloguj się by skomentować