Zaloguj się

Premiera ciągnika terminalowego z napędem elektrycznym

W duńskim oddziale DACHSER w Hvidovre koło Kopenhagi od niedawna wykorzystywany jest pierwszy w pełni elektryczny transporter nadwozi wymiennych i naczep. Wkrótce pojawi się więcej takich pojazdów w innych oddziałach.

Premiera akumulatorowo-elektrycznych pojazdów. Ciągnik terminalowy holenderskiego producenta Terberg umożliwia bezemisyjny transport nadwozi wymiennych i naczep na terenie terminala. Oczekiwana jest dostawa kolejnych pojazdów.

– To ważny krok dla ekspansji elektromobilności, a tym samym dla bardziej zrównoważonego rozwoju w transporcie – mówi André Bilz, Team Leader Truck & Terminal Equipment. – Dzięki wykorzystaniu ciągników terminalowych z napędem elektrycznym mamy szansę na bezpośrednie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Elektryczny ciągnik terminalowy, model Terberg BC202-EV, jest wyposażony w dwa zestawy akumulatorów o mocy 74 kW, co daje łączną moc 148 kW. Oznacza to, że teoretycznie może on pracować przez ponad osiem godzin na jednym ładowaniu. W oddziale w Hvidovre pojazd będzie obsługiwał 41 bram i przemieszczał po terenie terminala do 200 nadwozi wymiennych i naczep dziennie. Na miejscu powstała już odpowiednia infrastruktura ładowania, aby zasilać zieloną energią elektryczną rosnącą e-flotę.

– Wyzwania związane z rozwojem e-mobilności nie leżą przede wszystkim po stronie pojazdów, ale raczej po stronie wymaganej infrastruktury ładowania – dodaje André Bilz. – Musimy opracować odpowiednie koncepcje ładowania, aby w przyszłości obsługiwać floty pojazdów akumulatorowo-elektrycznych.

Odpowiednie rozwiązania są obecnie opracowywane w firmie DACHSER w ramach projektu Idea2net Climate Protection wspólnie z działami Construction & Real Estate oraz Research & Development.

Planowane wdrożenie 27 e-ciągników terminalowych w Niemczech. Dostawa pierwszego w pełni elektrycznego ciągnika terminalowego jest następstwem wieloletniej współpracy z firmą Terberg. Już w 2012 roku w oddziałach DACHSER w Herne i Hamburgu odbyły się pierwsze jazdy próbne ciągnika z napędem akumulatorowo-elektrycznym.

W Niemczech firma DACHSER korzysta z programu dofinansowania „Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe i infrastruktura” prowadzonego przez Federalny Urząd ds. Logistyki i Mobilności. Celem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie alternatywnych napędów i paliw w transporcie drogowym. Rząd federalny przyznaje dotacje, m.in. na zakup lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami.

– W ramach programu >>Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe i infrastruktura<< złożyliśmy już wnioski o 27 elektrycznych ciągników terminalowych firmy Terberg, przeznaczonych dla naszych różnych oddziałów w Niemczech. Niektóre z nich zostały już zatwierdzone – mówi Andre Bilz.

Czytaj także:
Kolejny terminal DB Schenker w Polsce z certyfikatem BREEAM
DACHSER planuje zeroemisyjne dostawy w kolejnych dziesięciu miastach
Kuehne+Nagel w Polsce rozszerza ofertę dostępnych usług

Zaloguj się by skomentować