Zaloguj się

Autobus elektryczny Urbino 12 electric na testach w MPK Kraków

W dniach od 29 marca do 16 kwietnia 203 mieszkańcy Krakowa będą mogli przekonać się o komforcie jazdy najpopularniejszym modelem autobusu bateryjnego firmy Solaris. Operacyjność Urbino 12 electric w codziennym ruchu miejskim będzie testowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przetestuje bateryjne Urbino 12 electric w regularnym ruchu pasażerskim. We flocie MPK Kraków dostępnych jest już ponad 70 bateryjnych Solarisów o długościach 8,9, 12 i 18 metrów. Teraz przewoźnik ma możliwość wypróbowania najnowszej wersji modelu – testowy egzemplarz został wyprodukowany w styczniu tego roku. Możliwości operacyjne autobusu będą sprawdzane do 16 kwietnia.

– Mamy przyjemność dostarczać autobusy miejskie dla MPK Kraków właściwie od początków funkcjonowania firmy Solaris, już ponad 20 lat. Teraz przewoźnik może przetestować nowo wyprodukowany Urbino 12 electric, bogato wyposażony w funkcjonalności, które z jednej strony wspierają pracę kierowcy, a jednocześnie – wpływają na komfort jazdy pasażerów. Serdecznie zachęcam mieszkańców Krakowa do korzystania z naszego pojazdu, który będzie wykorzystywany na liniach 169,124 i 424 – powiedział Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo- Wschodniego.

Urbino 12 electric wyposażony jest w baterie Solaris High Energy, o łącznej pojemności ponad 500 kWh. Ładowanie pojazdu może odbywać się zarówno poprzez złącze plug-in, jak i z użyciem pantografu. W autobusie wykorzystano nowoczesne oświetlenie LED oraz wydajną klimatyzację. System akustyczny AVAS imituje dźwięk silnika spalinowego przy niskich prędkościach, informując o nadjeżdżającym pojeździe. Kierowca realizuje swoje zadania przewozowe w wygodnej kabinie typu zamkniętego, z wysokimi szybami. W autobusie zamontowany został również system MobilEye Shield+, który ostrzega prowadzącego, gdy w tzw. „martwych polach” widzenia pojawi się rowerzysta, pieszy lub motocyklista.

Model Urbino 12 electric został dotychczas sprzedany w liczbie 1100 egzemplarzy, skonfigurowanych zgodnie z wymaganiami przewoźników w 107 europejskich miastach.

Czytaj także:
Autobusy elektryczne na zakręcie?
Hamburg zamawia wodorowe Solarisy
Europejska ekspansja elektrycznych Yutong Bus

Zaloguj się by skomentować