Zaloguj się

Kolejne e-busy Solaris w Austrii

Operator Rheintal Busverkehr GmbH zdecydował o zakupie 16 Solarisów Urbino 9 LE electric. To modele niskowejściowe, z możliwością homologacji zarówno w I, jak i II klasie. Zamówienie zostanie zrealizowane w dwóch turach: 11 autobusów będzie dostarczonych w 2024 roku, a kolejne 5 – w 2025 roku.

Przewoźnik Rheintal Busverkehr GmbH i producent Solaris Bus & Coach podpisali w kwietniu umowę na zakup 16 autobusów bateryjnych Urbino 9 LE electric. Niskopodłogowe ‘dziewiątki’ będą obsługiwały ruch pasażerski w rejonie Lustenau, położonym w dolinie Renu w zachodniej Austrii. 11 sztuk nowych e-busów zostanie dostarczonych w 2024 roku, a kolejne 5 – w 2025. Rheintal Busverkehr GmbH jest już dobrze zaznajomiony z modelem o podobnej długości, wyposażonym w napęd konwencjonalny – w swojej flocie posiada 20 autobusów Urbino 8,9 LE.

Autobus elektryczny Solaris Urbino 9 LE electric nie emituje spalin, jest cichy i niezwykle zwrotny. Niewielkie rozmiary tego modelu są idealne dla przejazdów w zatłoczonych miejskich przestrzeniach. Jednocześnie możliwość homologacji autobusu zarówno w klasie I, jak i II oraz fakt, że większość siedzeń jest zwrócona w kierunku jazdy gwarantują komfort podróży zarówno na trasach typowo miejskich, jak i podmiejskich.

Zamówione elektrobusy będą zasilane nowoczesnymi bateriami High Energy o łącznej pojemności ponad 300 kWh. Magazyny energii będą mogły być ładowane poprzez złącze plug-in, a każdy z e- busów będzie wyposażony w dwa gniazda ładowania, umiejscowione na pierwszym, prawym nadkolu oraz w ostatnim panelu bocznym z prawej strony.

W nowoczesnych wnętrzach Urbino 9 LE electric pomieści się 27 osób na miejscach siedzących. Wybrany przez operatora Rheintal Busverkehr GmbH midibus wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na swobodne kursowanie w ciągu dnia, jak na przykład automatyczny system liczenia pasażerów czy też zaawansowany systemy monitoringu. W każdym z 16 autobusów przeznaczonych do Lustenau zostanie zastosowana klimatyzacja z funkcją grzania pompą ciepła.

Najkrótszy w bezemisyjnym portfolio Urbino 9 LE electric to pojazd, który swoją miał premierę jesienią 2021 roku. Niezwykle elastyczne możliwości dopasowania pojazdu do wymagań różnorodnych przewoźników sprawiają, że ten niewielki model cieszy się coraz większą popularnością. Producent podpisał już kontrakty na blisko 70 sztuk tego 9-metrowego elektrobusu z przewoźnikami w Austrii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii i Niemczech, wspierając tym samym zieloną transformację komunikacji publicznej w kolejnych miastach.

Czytaj także:
Europejska ekspansja elektrycznych Yutong Bus
MZK Grudziądz z 12 hybrydowymi Solarisami
Mniej emisji gazów cieplarnianych na Opolszczyźnie

Zaloguj się by skomentować