Zaloguj się

Elektryczne rowery cargo Hazay

Założona przez trzech pasjonatów kolarstwa firma Hazay z Poznania tworzy wysokiej klasy konfigurowalne elektryczne rowery cargo. Pojazdy zaprojektowano z myślą o potrzebach transportowych firm i rodzin z dziećmi. Ekologiczny, praktyczny i dostosowany do potrzeb klienta środek transportu, mający na celu złagodzenie rosnącego problemu zatłoczenia dróg i zanieczyszczenia środowiska w miastach, może wydawać się mrzonką. Marcin Grausch, Marcin Ciesielski i Kuba Garstkiewicz udowodnili, że można zbudować i wprowadzić na rynek rowery cargo w całości produkowane w Polsce.

W krajach Europy Zachodniej moda na elektryczne rowery cargo trwa w najlepsze. Według najnowszego raportu Eurobike.com niemiecki rynek rośnie z roku na roku w tempie około 60%, a w samym 2021 roku sprzedano u naszego zachodniego sąsiada ponad 167 000 sztuk rowerów cargo. Dane za 2022 nie są jeszcze znane, ale przewiduje się, że sprzedaż przekroczyła 250 000. Sytuacja ma się podobnie na takich rynkach jak Holandia, Francja czy Dania.

– Rowery e-cargo są niemal idealną odpowiedzią na problemy, które coraz częściej spotykamy w zatłoczonych miastach. Według badań przeprowadzonych w Londynie rowery poruszają się o 60% szybciej od samochodów dostawczych, a do tego nie emitują dwutlenku węgla. Przy okazji znacząco poprawiają kondycję nie tylko samych rowerzystów, ale także ich portfeli - średni koszt przejechania 100 km Hazayem to mniej niż złotówka – komentuje Marcin Grausch, CEO Hazay.

Hazay oznacza w gwarze poznańskiej zająca. Taki jest też sam rower - zwinny i szybki. Posiada silnik o mocy 250W oraz baterię o pojemności 600Wh, zapewniającą zasięg około 80km. Wykonany jest z najlepszej jakości aluminium lotniczego, zapewniającego wytrzymałość i trwałość przy jednoczesnej lekkości. Rower może przewozić do 100 kg ładunku, dzięki czemu nadaje się zarówno do użytku biznesowego, jak i osobistego. Tym co wyróżnia Hazaya na tle zachodniej konkurencji, to przede wszystkim dzielona rama. Rower można rozmontować i łatwiej transportować. Dodatkowym atutem jest też sama ergonomia konstrukcji, która sprawia, że każdy jest w stanie z łatwością taki rower prowadzić, nawet osoby niskiego wzrostu.

Rowery cargo oferują możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Paka roweru może być w pełni dostosowana do specyficznych potrzeb każdej firmy lub rodziny, oferując m.in. siedziska dla dzieci, daszek przeciwdeszczowy, pasy dla psów czy szyny airline. W tym wypadku Hazay oferuje dwa modele: Family i Buddy.

Model Family jest przeznaczony do wygodnego przewożenia dwójki dzieci, co czyni go idealnym rozwiązaniem transportowym dla rodzin. Model Buddy został zaprojektowany specjalnie dla małych firm, oferując praktyczny i wydajny sposób transportu towarów i dostaw po mieście.

– Pozornie może wydawać się, że 2,5 metrowy rower z ładunkiem 100 kilogramów jest ciężki w obsłudze i prowadzeniu. Jest to błędne przekonanie. Testy wykazały, że dzięki geometrii ramy, w pełni dopasowanej kierownicy oraz mocnemu silnikowi Hazaya z łatwością prowadziły drobne kobiety, czy nastolatkowie. To pojazd dla każdego oraz idealna alternatywa dla rodzin z dziećmi – mówi Kuba Garstkiewicz, główny projektant roweru.

Rowery towarowe to także przyszłość dla branży logistycznej, która wobec nowych przepisów ograniczających emisję spalin, ograniczania oraz zamykania centrów miast dla samochodów oraz z uwagi na rosnące koszty utrzymywania pojazdów, będą zmuszone do szukania optymalizacji kosztów. Ten trend widać w krajach europejskich, gdzie w przypadku dostaw „ostatniej mili” rowery to coraz częstszy widok. Badania wskazują, że zarówno zagęszczenie punktów dostaw właśnie na ostatnim odcinku dostarczania towarów, jak i średnie waga towarów, wskazują, że rowery cargo są dużo efektywniejszym narzędziem niż samochody dostawcze.

Źródło informacji: Hazay Bikes sp. z o.o.

Czytaj także:
Rowery cargo zasilane energią słoneczną w IKEA
Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 47: Kiedy miasto jest smart?
Urvis Bike z ofertą, która ma przekonać do rowerów cargo

Zaloguj się by skomentować