Zaloguj się

CEVA Logistics powiększy swoją flotę pojazdów elektrycznych do 1450 w 2050 roku

CEVA Logistics planuje powiększenie swojej floty pojazdów elektrycznych (EV) do 1450, do końca 2025 r. Będzie to kolejny krok w realizacji zobowiązania jakim jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2050 r.

Zrównoważone podejście dla osiągnięcia celu

Flota pojazdów elektrycznych CEVA powiększy się o 1000 samochodów dostawczych, 300 ciężarówek oraz 150 ciągników siodłowych. Będą one wykorzystywane w dedykowanych operacjach flotowych CEVA, realizacji dostaw LTL oraz odbiorów i doręczeń ostatniej mili, a także projektach specjalnych takich jak niedawno uruchomiony European Clean Transport Network. Powiększenie floty pojazdów elektrycznych szacunkowo przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 67 000 ton rocznie, co jest równoważne z 30 000 przejazdami ciężarówką między Paryżem a Monachium.

CEVA realizuje strategię typu "asset right" wobec swojej floty aut elektrycznych. Oprócz samochodów należących do własnego modelu operacyjnego, CEVA umożliwi też przejście na pojazdy elektryczne wybranym podwykonawcom. W przypadku sieci współdzielonych, gdzie ciężarówki nie są dedykowane obsłudze konkretnego klienta, CEVA będzie sprzedawać certyfikaty oszczędności emisji CO2 klientom, tak aby dodatkowo wesprzeć inwestycje w rozwój floty pojazdów elektrycznych.

Wiedza dzięki doświadczeniu

CEVA uznała technologię elektrycznych samochodów ciężarowych jako najbardziej obiecującą, która może zastąpić paliwa kopalne i już kilka lat temu rozpoczęła transformację swojej floty. Decyzja ta pozwoliła firmie na zdobycie doświadczenia w eksploatacji ponad 200 elektrycznych samochodów dostawczych za pośrednictwem spółki zależnej Colis Privé
i ponad 20 e-ciężarówek na wszystkich kontynentach.

Przykładem może być wykorzystywanie, już od końca 2021 roku, 7 elektrycznych ciężarówek JAC iEV1200T w Brazylii. Pojazdy te mają zasięg 200 km na jedno ładowanie i pojemność ładunkową 3,5 ton dzięki 26 m.sześc. przestrzeni ładunkowej. Po roku użytkowania ciężarówki pokonały ponad 14 000 kilometrów i przetransportowały ponad 150 000 paczek. Szacuje się, że ich wykorzystanie przyniesie każdego roku oszczędności na poziomie 56 ton emisji CO2, co odpowiada ochronie ponad 1600 drzew rocznie.

W tym roku CEVA zwiększyła też swoją flotę pojazdów elektrycznych w Tajlandii. Realizują one dostawy dla sieci sklepów Decathlon. Obie firmy rozpoczęły współpracę w 2021 r. w zakresie krajowej dystrybucji naziemnej. Flota, która początkowo składała się z 1 elektrycznego samochodu dostawczego, obecnie liczy 3 elektryczne samochody dostawcze i 2 ciężarowe EVO G9 o dopuszczalnej masie całkowitej 16,5 ton. W 2023 r. flotę aut elektrycznych wzmocnią kolejne 2 ciężarówki G9.

Szersze podejście dla „Better Ways”

W ramach operacji naziemnych CEVA wdraża różne inicjatywy, których celem jest dalsze ograniczenie emisji C02. Wśród nich wymienić można zwiększenie wykorzystania biogazu i biopaliw, testowanie wodorowych ogniw paliwowych i innych niskoemisyjnych pojazdów ciężarowych, a także wykorzystywanie rozwiązań transportu kolejowego, gdy jest to możliwe, do realizacji dostaw przesyłek całopojazdowych.

CEVA Logistics, angażując się w poszukiwanie lepszych sposobów transportu i zarządzania przesyłkami klientów, w ubiegłym roku podjęła zobowiązanie dotyczące zrównoważonego rozwoju magazynów, z których wiele obsługuje operacje naziemne. Do końca 2025 roku, dzięki inwestycji o wartości 180 mln USD, CEVA chce trzykrotnie zwiększyć powierzchnię paneli słonecznych. Firma będzie też korzystać z niskoemisyjnej energii elektrycznej do zasilania wszystkich globalnych magazynów a do końca 2023 r. w 100 proc. z oświetlenia LED.

– Tej wielkości flota pojazdów elektrycznych stanowi znaczący i realny krok w naszej podróży ku bardziej zrównoważonej przyszłości. Tak duża inwestycja jest możliwa dzięki wiedzy zespołów Ground&Rail, zaangażowaniu Grupy CMA CGM i naszych klientów. Decyzja ta doskonale pokazuje zarówno naszą nieustającą koncentrację na poszukiwaniu lepszych sposobów transportu towarów klientów, jak i dążenie kolegów z CEVA do zmniejszenia emisji w operacjach logistycznych. Zmiana może być czasem trudna, ale innowacje i nauka przynoszą korzyści naszej planecie, jednocześnie motywując nasze zespoły. Wierzymy w przyszłość pojazdów elektrycznych i angażujemy się w jej urzeczywistnienie – mówi Xavier Bour, global ground leader, CEVA Logistic.

Czytaj także:
Jak dostarczać przesyłki drobnicowe do centrów europejskich miast, w których stopniowo wprowadzane są zakazy wjazdu pojazdów ciężarowych z silnikami diesla?
Nowoczesne i globalne trendy w optymalizacji łańcucha dostaw
Rekordowe zamówienie Volvo na 1000 elektrycznych samochodów ciężarowych

Zaloguj się by skomentować