Zaloguj się

FM Logistic z milionem metrów kwadratowych powierzchni magazynowej w Europie Centralnej

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Milion metrów kwadratowych – taką powierzchnią dysponuje obecnie FM Logistic w Europie Centralnej. Intensywny rozwój zarówno magazynowej, jak i transportowej działalności firmy w ostatnich 12 miesiącach zaowocował uruchomieniem nowych lokalizacji: platform logistycznych i magazynów przeładunkowych. Wzrost biznesu zapewniły przede wszystkim operacje dla e-commerce świadczone dla nowych i obecnych klientów operatora oraz rozwój sieci drobnicowej.

Osiągnięcie tej zdumiewającej liczby miliona mkw w Europie Centralnej umożliwiły operatorowi zarówno nowe inwestycje we własne obiekty, jak i współpraca z deweloperami, a także operacje świadczone w ramach logistyki inhouse, czyli w magazynach klientów oraz intensywny rozwój sieci drobnicowej. W ten sposób w ciągu ostatnich w 12 miesięcy powierzchnia magazynowa zarządzana przez FM Logistic zwiększyła się o 250 tys. mkw.

Przełom 2022/23 upłynął w FM Logistic zdecydowanie pod znakiem startupów i otwarć nowych magazynów. To wynik zarówno rozszerzenia usług dla naszych obecnych klientów, jak i pozyskanie nowych biznesów. Duży udział ma tutaj rozwój e-commerce, gdyż liczba zamówień obsługiwanych przez nas w tym kanale zwiększyła się rok do roku o około 40%. Nawiązaliśmy również nową współpracę z dwoma czołowymi firmami z branży farmaceutycznej, umacniając tym samym pozycję lidera na rynku obsługi produktów leczniczych. – mówi Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director, FM Logistic – Duży nacisk położyliśmy też na usługę drobnicową. Chcąc zoptymalizować naszą sieć połączeń otworzyliśmy kilka nowych cross-docków, a także zainteresowaliśmy w modernizację floty, kupując 100 nowoczesnych naczep.

Najważniejszą i największą inwestycją w tym zestawieniu jest najnowsza platforma logistyczna FM Logistic w Wiskitkach, prz autostradzie A2 między Warszawą a Łodzią. Pierwsze operacje ruszyły tam na początku 2022, ale obiekt cały jest rozbudowywany. To druga lokalizacja operatora dla sektora farmaceutycznego, tutaj także firma uruchomiła duży projekt automatyzacji procesów magazynowych dla e-commerce przy użyciu robotów od Locus Robotics.

W ostatnich 12 miesiącach zainaugurowano także działalność operacyjną w nowych obiektach w Głogowie i Niepołomicach. W obu przypadkach są to nowe regiony działalności dla operatora, a także nowi klienci firmy z branży pet food.

Z kolei sieć drobnicowa FM Logistic zyskała w Europie Centralnej 5 nowych magazynów przeładunkowych. To lokalizacje w Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu i czeskim Ołomuńcu. Zapewnią one jeszcze lepszą jakość usługi, umożliwiając uruchomienie większej liczby połączeń i tym samym skrócenie terminów dostaw. Dziś cała sieć magazynów przeładunkowych operatora w regionie Centralnej Europy to ponad 65 tys, mkw powierzchni, około 2200 połączeń miesięcznie między cross-dockami, ponad 22 tys. punktów dostaw w całej Europie, prawie 800 tys. palet i 155 tys. przesyłek miesięcznie.

W ramach tej usługi operator zapewnia też kompleksowe zarządzanie gospodarką paletową, obsługę zwrotów, możliwość magazynowania i budowania tymczasowych stocków buforowych, jak również usługi z zakresu co-packingu, etykietowania, zarządzania opakowaniami zwrotnymi. Firma rozwija też innowacyjny projekt logistyki miejskiej, oferujący zrównoważone rozwiązania z zakresu tzw. ostatniej mili.

Czytaj także:
Totalizator Sportowy nowym najemcą 7R
Dealz uruchomił swoje pierwsze Centrum Dystrybucyjne w Polsce
I kwartał 2023 z rekordową podażą w historii rynku magazynowego

Zaloguj się by skomentować