Zaloguj się

Jak zachęcić kierowcę do pozostania w firmie? Poradnik PITD

Polskie firmy transportowe borykają się od lat z deficytem kierowców zawodowych. Międzynarodowa Unia Transportu (IRU) w opracowaniu „Tackling the European Driver Shortage” szacuje obecny niedobór kierowców w Polsce na około 140 tys. Według raportu PwC, w 2022 roku niedobór kierowców o pożądanych umiejętnościach, z wysokim prawdopodobieństwem będzie się pogłębiał do poziomu blisko 200 tys. (20% popytu na pracę). Do 2025 roku luka ta powiększy się do 300 tys. Należy zatem działać już dziś. Polski Instytut Transportu Drogowego opracował raport, który stanowi kompleksowy poradnik – „50 sposobów jak zatrzymać kierowcę w firmie i doprowadzić do jej rozwoju” stworzony wraz z branżowymi praktykami.

Co znajdziemy w raporcie?

W najnowszym bezpłatnym raporcie każdy przewoźnik znajdzie konkretne działania, które pozwolą na skuteczne zatrzymanie i pozyskiwanie nowych kierowców w firmach transportowych. Od budowania dobrej atmosfery, poprzez partycypację, właściwe szkolenia i system wynagradzania, a skończywszy na dobrze dopasowanych benefitach!

– Staramy się budować atmosferę „rodzinnej firmy”, gdzie stawiamy na otwartą i szczerą komunikację bez barier. Nie stosujemy tytułów służbowych. Jako właściciel nie mam swojego osobnego biura, siedzę na „open space” z pracownikami, wspólnie rozmawiamy i wspólnie pracujemy. Posiadam także prawo jazdy na autobus i czasem wsiadam za kierownicę także jako kierowca, co buduje także moją wiarygodność i poczucie „równości” z załogą. W przypadku spotkań, gdzie wymagana jest prywatność, mamy osobne do tego pomieszczenie – przekonuje Dawid Doliński, prezes zarządu DOL-TRANS-TOUR.

Raport to 50 konkretnych porad dla przewoźników

Dobre i stabilne zarobki, to obecnie jeden z najważniejszych czynników, bez których nie da się budować stabilnego zespołu. Ważny też jest system klarownego awansu zawodowego.

– Z uwagi na specyficzny kierunek, który obsługujemy i bardzo wymagające trasy, dbamy aby pracowali u nas najlepsi kierowcy. Staramy się płacić powyżej średniej stawki rynkowej. Eliminujemy też w ten sposób rotację – przedstawia Łukasz Grajcar, dyrektor zarządzający IMEX Logistics Sp. z o.o.

– My zawsze staramy się płacić średnio trochę więcej niż lokalna konkurencja – dodaje Dawid Doliński
Interesującym pomysłem jest z kolei, dodatkowe wynagrodzenie za szkolenie i przygotowanie młodszego personelu do zawodu i pracy w danej firmie.

– Za każdy miesiąc realizowanego programu wdrożeniowego „młodszy kierowca”, kierowca szkolący otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie – przekonuje Aneta Michałowska-Żmuda, specjalista ds. rekrutacji i szkoleń, TVM Transport & Logistics.

– Naszym kierowcom przede wszystkim zapewniamy stabilne zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Jesteśmy ich bezpośrednim pracodawcą, a także gwarantujemy stabilność wynagrodzenia. Wynagrodzenie jest wypłacane zawsze na czas i rozliczne zgodnie z zasadami Pakietu Mobilności – Magdalena Raźnikiewicz, menedżer ds. personalnych / HR Manager, Raben Transport Sp. z o.o.

Bezpieczeństwo, zdrowie, komfort pracy, partycypacja, benefity

Badania Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, zawarte w raporcie o zarobkach kierowców wykazały, że stosowane w polskich firmach transportowych benefity są niedostosowane potrzeb kierowców, albo nie stosuje się ich wcale. Jest o jednak jeden z ważniejszych czynników mogących utrzymać kierowców.

– Stosujemy choćby wczasy pod gruszą, karty sportowe, indywidualne karty flotowe do tankowania, bony świąteczne dla dzieciaków, a także dodatkowe ubezpieczenia, jak choćby ubezpieczenie ochrony prawnej. Te wszystkie działania pokazują, jak ważni są dla nas ludzie. To oni są katalizatorami dla funkcjonowania branży TSL – wskazuje Albert Szczepaniak, kierownik transportu i spedycji, Dział Transportu i Spedycji, Vive Textile Recycling Sp. z o.o.

Przewoźniku wyszkol nowego kierowcę

W zawodzie kierowcy dosyć często zdarza się, że młodzi adepci już po kilku kursach odchodzą nie tylko od firmy, ale od całego zawodu. Nie musi to wynikać z faktu, że sam charakter pracy ich zniechęcił, ale tego, że nie zostali właściwie wdrożeni, a wręcz pozostawieni sami sobą.

– Posiadamy wewnętrzny program „młodszy kierowca”. Co istotne, za każdy miesiąc realizowanego programu wdrożeniowego „młodszy kierowca”, kierowca szkolący otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie. Ma on na celu zapewnienie możliwości zdobycia doświadczeń zawodowych i podniesienia kwalifikacji osobom będącym na początku swojej przygody z transportem. Dzięki temu „młodszy kierowca” zdobywa nie tylko podstawową teoretyczną wiedzę, ale co ważniejsze, od pierwszego dnia uczy się ją stosować w praktyce. Mentor tworzy z nowym kierowcą zespół wspólnie wykonujący wyznaczone przez dyspozytorów trasy. W ramach realizowanych zadań „młodszy kierowca” poszerza swoją wiedzę w obszarze bezpiecznej jazdy, poznaje w praktyce przepisy dot. czasu pracy kierowcy, uczy się przygotowywać pojazd ciężarowy do drogi, zabezpieczać ładunek, a co najważniejsze skutecznie manewrować powierzonym pojazdem – wyjaśnia Aneta Michałowska-Żmuda.

Przewoźnicy tylko zyskają jeśli nagrodzą kierowcę za polecanie do firmy

Jedną z najpopularniejszych, obok specjalistycznych portali internetowych, metod pozyskiwania nowych kierowców zawodowych jest polecenie firmy, w której się pracuje znajomym.

– Celem realizowanego u nas projektu jest przyciągniecie większej ilości kierowców polecanych przez naszych pracowników. – przedstawia Magdalena Raźnikiewicz.

Biznes transportowy to ryzyko lecz nie dla kierowcy

Nie jest zadziwiającą rzeczą, że kierowcy mogą przebierać pomiędzy firmami transportowymi Ryzyko biznesowe nie jest zatem ich, tylko zatrudniających ich menedżerów. Dlatego nie powinni oni przerzucać i obarczać nim swoich kierowców.

– Jeśli kontrahent spóźnia się z płatnościami, nie karaj za to kierowcy. Oczywiście często zadowolenie Twoich klientów jest pochodną tego, jak sumiennie swoją pracę wykonują swoją pracę Twoi pracownicy. Jednak jeśli ten obszar pozostawia wiele do życzenia – w pierwszej kolejności ustal z pracownikiem plan naprawczy – wskazuje raport.

Oznacza to, że kierowca jest ważnym ogniwem i musi się tak czuć. On nie ryzykuje, ale jego praca także wpływa na ostateczny obraz przewoźnika.

Raport 50 porad jak zatrzymać kierowcę to wiedza w jednej pigułce

Raport PITD „50 sposobów jak zatrzymać kierowcę w firmie i doprowadzić do jej rozwoju”, napisany jest w klarowny i konkretny sposób, aby menedżer mógł szybko otrzymać wsparcie merytoryczne. Co więcej, poza praktycznymi poradami podpartymi naszymi badaniami, większość z nich jest podparta codziennymi praktykami stosowanymi przez przepytanych przez nas przedstawicieli przewoźników.

Raport dostępny pod linkiem.

Czytaj także:
Nowoczesne technologie flotowe pomagają w oszczędzaniu
Zarobki kierowców zawodowych w 2022 roku - RAPORT
Firmy transportowe przyspieszają, ale coraz częściej boją się inflacji

Zaloguj się by skomentować