Zaloguj się

Ergonomia pakowania

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Na co zwrócić uwagę wyposażając stanowisko do pakowania? Blisko 86 proc. Polaków* skarży się obecnie na bóle pleców lub dolegliwości barków i karku, a to zdecydowanie ogranicza ich wydajność w miejscu pracy. W obowiązku pracodawcy jest więc stworzenie w magazynie ergonomicznych stanowisk pracy, które przyniosą korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie. Z pomocą przychodzą tu profesjonalne meble i akcesoria, które pozwolą zoptymalizować przestrzeń roboczą.

Dynamiczny rozwój e-commerce sprawia, że codziennie wysyłanych jest mnóstwo paczek. Zanim trafią one w drogę do odbiorców, trzeba je przygotować, dlatego potrzebne jest optymalnie wyposażone stanowisko pracy dla pakowaczy zarówno pod kątem ergonomii jak i efektywności. W dobie łatwo dostępnych, gotowych rozwiązań organizacja stanowiska do pakowania nie musi być czasochłonna. Przed zakupem warto jednak dokładnie przemyśleć potrzeby, specyfikę wysyłek oraz oczywiście komfort pracy. W tym pomogą obecne na rynku polskim profesjonalne firmy oferujące takie wyposażenie.

Po pierwsze nie szkodzić

Ergonomiczne miejsca pracy są przede wszystkim przemyślane i rozsądnie zaprojektowane. Spełniają wszystkie funkcjonalne potrzeby pracowników i zapobiegają nadmiernej eksploatacji układu ruchu. W przypadku pracy na stanowisku do pakowania dochodzić może do obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, a w konsekwencji – różnych dolegliwości. Obciążenia dotyczą zazwyczaj barku, ramienia, przedramienia, nadgarstka i dłoni. W sytuacji długotrwałej pracy przy nieergonomicznym stanowisku, pracownik narażony jest więc na bóle, zwyrodnienia oraz stany zapalne stawów i mięśni. Właśnie dlatego wyposażenie miejsca pracy jest tak istotne zarówno dla pracownika, jak i odpowiedzialnego pracodawcy.

Solidna podstawa

W przypadku miejsca do pakowania, niezależnie od przestrzeni, potrzebne są stół, regał na przybory oraz inne akcesoria dostosowane do rodzaju opakowań, których używamy. Na rynku dostępne są zarówno kompletne, zintegrowane stanowiska do pakowania towarów, jak i systemy modułowe mebli i akcesoriów, którymi możemy optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

– Gotowe rozwiązania idealnie sprawdzą się, zarówno gdy do dyspozycji mamy mniejsze pomieszczenie jak i duże przestrzenie w strefie pakowania. Składają się one ze stołu roboczego o optymalnej długości, zwykle do 200 cm oraz kompletu półek i uchwytów na materiały opakowaniowe: tekturę, folię, kartony itp. Wszystkie niezbędne narzędzia i artykuły, także dodatkowe wyposażenie, np. gilotyna do cięcia papieru czy folii bąbelkowej, dostępne są na wyciągnięcie ręki, co przyspiesza i ułatwia pracę – mówi ekspert Jarosław Kamiński, Prezes RAJA Polska.

Optymalny układ

– Aby maksymalnie zoptymalizować stanowisko do pakowania należy zacząć od wnikliwej obserwacji całego procesu i dokładnie przeanalizować poszczególne etapy pakowania i ich wpływ na zarówno na zdrowie jak i efektywność procesu. – Możliwość wyboru zarówno podstawowych elementów, takich jak stoły czy regały, jak i akcesoriów, spośród bogatej oferty komponentów modułowych pozwala stworzyć stanowisko pracy uwzględniając potrzeby przedsiębiorstwa jak i osób tam pracujących. Zastosowanie systemów modułowych pozwala na efektywne zarządzanie przestrzenią i ułatwia tworzenie skalowalnych i elastycznych rozwiązań – wyjaśnia Jarosław Kamiński. Optymalnie zaprojektowane stanowisko wpływa na wydajność użytkujących je osób, a więc także działa na korzyść firmy.

Ciężka sprawa

Jedną z bardziej urazogennych czynności w strefie pakowania jest podnoszenie i przenoszenie paczek. Pracowników, którzy to robią należy przede wszystkim przeszkolić z prawidłowej techniki pracy z ciężarami, a transport towaru w obszarze miejsca pracy ułatwią przeznaczone do tego wózki. Ich różnorodność pozwala wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Stołowe, koszowe, widłowe, do ciężkich ładunków czy platformowe.

– Dlatego jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z pomocy doradcy. Dzięki ich doświadczeniu łatwiej będzie zidentyfikować potrzeby przedsiębiorstwa, wybrać odpowiedni asortyment i tym samym podnieść wydajność miejsca pracy – zaleca Jarosław Kamiński.

Maszynowe eko wsparcie

– Jeśli pakowanie jest istotnym elementem działalności firmy, kluczowe mogą okazać się inwestycje w technologie i maszyny usprawniające pracę. Aby ograniczyć konieczność stałego dostarczania na stanowisko pakowania wypełnienia do paczek, można wykorzystać jedną z maszyn do wytwarzania papierowych lub powietrznych wypełniaczy. - W naszej ofercie znajduje się wiele tego typu urządzeń. Pozwalają one przedsiębiorcom zaoszczędzić miejsce i czas, a przede wszystkim zabezpieczają wysyłany towar, co może się przełożyć na zmniejszenie liczby reklamacji spowodowanych uszkodzeniami produktów podczas transportu. Rozwiązania te doskonale wpisują się w oczekiwania klientów, którzy coraz głośniej mówią, że zależy im na ekologii i możliwości łatwego recyklingu zużytych materiałów opakowaniowych – mówi Jarosław Kamiński.

Liczą się drobiazgi

Gdy stworzymy już ergonomiczne miejsce pracy, powinniśmy pochylić się nad narzędziami i akcesoriami, z których regularnie będzie korzystał pracownik. Mogą one okazać się kluczowe do określenia stanowiska pracy jako wygodne i wydajne. Owijarki, noże, wagi, nożyce, bandownice, dyspensery do taśmy i wiele innych.

– Najlepsze akcesoria, takie jak nasz nagrodzony ostatnio we Francji przenośny dyspenser taśmy klejącej X-Taper, projektowane są z uwzględnieniem specyfiki ruchów z konkretnym narzędziem i ułatwiają pracę pakowaczy przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności – chwali Jarosław Kamiński.

Dobra atmosfera

Ostatnie na co trzeba zwrócić uwagę to ogólne warunki w miejscu pracy, na które składają się oświetlenie, temperatura, ograniczenie hałasu i innych czynników szkodliwych. Gdy połączymy odpowiednio przygotowane pomieszczenie i optymalne wyposażenie stanowiska, otrzymamy ergonomiczne, wygodne miejsce pracy. A jak wiadomo, im lepiej czujemy się w miejscu pracy, tym wydajniej i sprawniej wykonujemy swoje zadania, a to przekłada się na korzyści dla pracowników i pracodawców.

*Puls Medycyny, Badania przeprowadzone z wykorzystaniem panelu Ariadna dla Benefit System.

Żródło: Grupa RAJA

Czytaj także:
Jak walczyć z opakowaniami problematycznymi?
Zaawansowany technologicznie tracking przesyłek w DB Schenker
E-Pack rewolucjonizuje rynek przesyłek

Zaloguj się by skomentować