Zaloguj się

Zarządzasz flotą? O to musisz zadbać przed jesienią!

Dbanie o auta we flocie to fundament jej prawidłowego funkcjonowania. Chodzi nie tylko o monitorowanie ogólnego stanu pojazdów czy bieżące naprawy. W szczególności należy pochylić się nad ogumieniem, które jako jedyne ma styczność z nawierzchnią, dlatego odpowiada za przyczepność oraz stabilność pojazdu. Koniec lata to dobry czas, by nieco bliżej przyjrzeć się oponom.

Nowy sezon, nowe wymagania
Nadejście jesieni to doskonały moment na gruntowny przegląd pojazdów, a w szczególności opon, które były intensywnie eksploatowane w okresie letnim. Mogły one wówczas ulec uszkodzeniu, a bieżnik znacząco się zetrzeć, przez co ogumienie straciło swoje właściwości. Sprawdzenie ich stanu zapewni flocie gotowość do jazdy w okresie przejściowym. Mimo iż najważniejsze pozostają kwestie bezpieczeństwa, to taka inspekcja ma także swoje racjonalne uzasadnienie ekonomiczne, związane choćby z uniknięciem niespodziewanych awarii. Co więcej, już teraz warto zacząć przygotowania do sezonu zimowego i poszukiwanie najlepszych ofert, chociaż na samą wymianę opon jeszcze przyjdzie czas. Oponeo.pl proponuje modele w wielu rozmiarach, w tym tych popularnych jak 195/55 R16, jak i nieco rzadziej montowanych w pojazdach. Oferta tego sklepu internetowego dostosowana jest do zróżnicowanych wymagań, zarówno kierowców aut osobowych, jak i dostawczych.

Przegląd ogumienia przed okresem jesienno-zimowym
Na co zwrócić uwagę podczas inspekcji ogumienia? Oto kilka kluczowych kwestii do uwzględnienia:

  1. Głębokość bieżnika – wymagane przez prawo minimum to 1,6 mm. Zaleca się jednak, aby nie było to mniej niż 3 mm, ze względu na pogarszającą się przyczepność oraz wydłużanie drogi hamowania wraz ze ścierającym się bieżnikiem.
  2. Ocenienie stanu ogólnego – należy poszukać ewentualnych uszkodzeń, takich jak przetarcia, przebicia lub wybrzuszenia. Ich przeoczenie może być przyczyną poważnej awarii, która może skutkować koniecznością kosztownej naprawy auta.
  3. Sprawdzenie ciśnienia powietrza - nieodpowiednie wartości mogą prowadzić do nieprawidłowego zużywania się ogumienia, co skróci czas eksploatacji danego kompletu. Ma to również negatywny wpływ na ilość paliwa spalanego podczas jazdy.

Nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo
Prowadzenie floty samochodowej wiąże się z organizacją, pracą nad jej wydajnością i efektywnym zarządzaniem, w tym kontrolowaniem kosztów. Regularne sprawdzanie stanu opon po lecie można zaliczyć do praktyk, które są opłacalne i mogą generować oszczędności perspektywie czasu. Dobre ogumienie od renomowanej marki służy długo, może się też okazać mniej awaryjne – jego wymiana na nowsze przychodzi nieco później, co przekłada się na realne oszczędności. Zmniejsza to koszty związane z zakupem i wykonaniem usługi u wulkanizatora, a także z niepotrzebnym postojem pojazdów.

Co istotne, właściwy dobór opon okazuje się tak samo istotny w przypadku aut z napędem spalinowym, jak z silnikami elektrycznymi i hybrydowymi. W przypadku flot na znaczeniu zyskuje jeden z parametrów, jaki znaleźć można etykietach opon. Jest to opór toczenia. Im jest on lepszy, tym mniej auto będzie spalało paliwa.

Zaloguj się by skomentować