Zaloguj się

Elektryczne Solarisy ponownie trafiają do Szwecji

Szwedzki przewoźnik VR Kristianstad podpisał umowę na dostawę 23 autobusów elektrycznych marki Solaris. Na zamówienie składa się 20 pojazdów niskowejściowych Urbino 15 LE electric oraz 3 autobusy niskopodłogowe Urbino 12 electric. Będą to pierwsze bezemisyjne autobusy Solarisa w Kristianstad.

Firma Solaris Bus & Coach podpisała właśnie kolejny kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych. Do grona miast inwestujących w transport bezemisyjny dołączyło szwedzkie Kristianstad. W ramach umowy przewoźnik VR zamówił łącznie 23 elektryczne autobusy z rodziny Solaris Urbino, w tym 20 sztuk modelu Urbino 15 LE electric oraz 3 sztuki Urbino 12 electric. Wprowadzenie tych nowych i zaawansowanych technologicznie pojazdów do floty będzie stanowiło kamień milowy w kierunku eliminacji emisji szkodliwych substancji oraz poprawy jakości powietrza w mieście. Solaris dostarczy zamówione pojazdy już w lipcu przyszłego roku.

Urbino 15 LE electric to autobus elektryczny przeznaczony zarówno do obsługi linii miejskich, jak i do połączeń międzymiastowych. Pojazd wyposażony zostanie w baterie o pojemności ponad 550 kWh, zapewniające maksymalną autonomię oraz wydajność. Urbino 12 electric to z kolei najbardziej popularny w bezemisyjnej ofercie Solarisa niskopodłogowy elektryczny autobus miejski. 12-metrowy model będzie posiadał baterie o pojemności ponad 400 kWh. Magazyny energii w obu modelach będą ładowane mocą 130 kW poprzez złącze plug-in.

Pojazdy dla Kristianstad będą przyjazne dla osób o ograniczonej mobilności. Na pokładzie zarówno Urbino 15 LE electric, jak i Urbino 12 electric przewoźnik zapewnił dwie rampy dla osób niepełnosprawnych, a także miejsca dostępne bezpośrednio z niskiej podłogi. Dodatkowym atutem pojazdów będzie oświetlenie RGB w technologii LED, umożliwiające zmianę koloru na zielony, które nada wnętrzu nowoczesny wygląd. Bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy zapewni system monitoringu oraz rozwiązanie eMirror, czyli kamery zamontowane w miejscu tradycyjnych lusterek, co znacząco poprawia widoczność podczas prowadzenia pojazdu.

Marka  Solaris  ugruntowuje  swoją  pozycję  europejskiego  lidera  bezemisyjnych  rozwiązań dla transportu publicznego. Kristianstad będzie kolejnym szwedzkim miastem z bateryjnymi pojazdami markiSolaris.

– Każde nowe miasto decydujące się na inwestycję w bezemisyjne pojazdy Solaris to kolejne świadectwo zaufania w jakość produktów naszej marki. Cieszymy się, że to my możemy być partnerem w zmianie oblicza lokalnego transportu na ten bardziej zrównoważony – mówił Olivier Michard, Członek Zarządu ds. Sprzedaży, Marketingu i After Sales w Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

Czytaj także:
Tallin stawia na transportowe rozwiązania z Polski
Największe zamówienia na autobusy wodorowe w Europie
Inwestycje typu brownfield – od zdegradowanej przestrzeni do zielonej przyszłości

Zaloguj się by skomentować