Zaloguj się

Zmiana preferencji zakupowych klientów - Raport

Raport "Preferencje zakupowe w Internecie" przygotowany dla Allegro przez SW Research wyraźnie pokazuje, że zakupy online stały się dominującym kanałem zakupowym wśród młodych ludzi. Aż 84% osób w wieku 18-24 lat dokonało zakupów online w ciągu ostatniego miesiąca, a aż 39% osób w tej grupie wiekowej korzysta z tej formy zakupów przynajmniej raz w miesiącu.

Jak kupują młodzi Polacy?

  • Według raportu „Preferencje zakupowe w Internecie”[1], który dla Allegro przygotowało SW Research, w ciągu ostatniego miesiąca od prowadzonego badania aż 84% osób w wieku 18-24 lat dokonało zakupów online.
  • Młodzi konsumenci, zwłaszcza osoby w wieku 18-34 lat, preferują zakupy online za pomocą smartfonów, co stanowi aż 59% wszystkich zakupów online w tej grupie wiekowej.
  • Niemal połowa osób z tej samej grupy wiekowej (48%) oszczędza, szukając okazji i kupując większe ilości produktów. Akcja Gwarancja najniższej ceny Allegro może być więc dla nich pomocnym narzędziem w tych dążeniach.

E-commerce nie jest już tylko uzupełnieniem tradycyjnych zakupów, ale integralną częścią codziennego życia młodych konsumentów. Analizując preferencje zakupowe osób w wieku 18-34 lat można zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy znaczenie w decyzjach zakupowych zyskały jakość (33%) oraz cena produktów (32%). Cena produktu jest też wskazywana jako najważniejszy czynnik przez 20,5% w tej grupie respondentów, szczególnie, kiedy dokonują zakupów o wartości 300-750 zł (22,6%). Istotną rolę w procesie podejmowania decyzji zakupowych odgrywają również koszt i czas dostawy. Najczęściej wybieranymi kategoriami produktów w zakupach online są moda (58%), uroda (34%) i elektronika (33%).

Kolejne czynniki, które mogą być decydujące o przewadze konkurencyjnej firm e-commerce to dostosowanie platform zakupowych do potrzeb mobilnych użytkowników oraz zapewnienie wygodnych i responsywnych interfejsów platform sprzedażowych. Według raportu młodzi konsumenci, zwłaszcza w wieku 18-34 lat, preferują dokonywanie zakupów online za pomocą smartfonów. Z wykorzystaniem urządzeń mobilnych odbywa się aż 59% wszystkich transakcji zakupowych w tej grupie wiekowej.

Warto zaznaczyć, że preferencje konsumentów ulegają zmianom. Aż 59% osób w grupie wiekowej 18-24 lat zmieniło swoje preferencje zakupowe w ciągu ostatniego roku. Zmiany te dotyczą szczególnie zwracania większej uwagi na jakość produktów (39,5%) przez najmłodszych konsumentów oraz na cenę produktu (31%) przez tych nieco starszych (25-34 lata).

Kluczowym źródłem informacji o promocjach online dla klientów w wieku 18-24 lat są media społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram (64%). Z kolei 53% ci nieco starsi (25-34 lata)preferuje komunikację poprzez gazetki online.

Oszczędzanie na zakupach

Młodzi konsumenci w wieku 18-34 lat rozsądnie podchodzą do kwestii wydawania pieniędzy i wykazują troskę o swoje finanse. Niemal połowa z nich (48%) oszczędza, szukając okazji i kupując większe ilości produktów. Ponadto, 57% z nich deklaruje, że obecnie wydaje pieniądze znacznie ostrożniej niż wcześniej. W ten trend wpisuje się akcja Gwarancja najniższej ceny Allegro, dzięki której wybierając ofertę z tym oznaczeniem, konsumenci mogą być pewni, że kupują w najlepszej cenie spośród wybranych sklepów internetowych - to bowiem Allegro porównuje za nich ceny danego produktu w internecie. Co jednak jeśli znajdą ten sam produkt taniej? Nic straconego, mogą to zgłosić do Allegro, by otrzymać różnicę w cenie w postaci kuponu do wykorzystania na platformie, co więcej powiększoną o 50% jej wartości.

Jak więc to dokładnie działa? Konsumenci mogą otrzymać zwrot, jeśli w ciągu 72 godzin od zakupu produktu na platformie znajdą tańszą ofertę wśród sklepów uwzględnionych w regulaminie akcji i zgłoszą się do Allegro. W trakcie trwania jednej edycji kampanii maksymalna łączna kwota zwrotu to aż 200 zł w postaci kuponu do wykorzystania na Allegro. Obecnie w ramach akcji dostępnych jest już ponad 600 tysięcy ofert w różnych kategoriach – od produktów codziennego użytku, poprzez artykuły modowe, motoryzacyjne, sportowe, po elektronikę, w tym produkty już od 15 zł z szacunkowym czasem dostawy do 72 godzin. Kupujący mogą więc liczyć nie tylko na tanie, ale i bezpieczne i wygodne zakupy.

– W świetle danych z naszego raportu widać, że cena i wygoda mobilnych zakupów stają się kluczowymi elementami procesu zakupowego online dla młodych konsumentów. Mamy nadzieję, że rozwiązania takie jak Gwarancja najniższej ceny, które wspierają kupujących w znalezieniu najatrakcyjniejszych ofert w prosty sposób, oszczędzając im nie tylko pieniądze, ale i czas, to właśnie rozwiązania, które pozwalają budować przewagę konkurencyjną w internecie – Podkreśla Ewa Finger, Business Product Manager w Allegro

[1] Badanie “Preferencje zakupowe w Internecie” zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie Allegro. Przeprowadzono 1015 ankiet z próbą Polek i Polaków robiących zakupy online, w formie wywiadów online (CAWI). Badanie zostało zrealizowane w dniach 16.06 – 22.06.2023 r.

Czytaj także:
Znacząca większość globalnych firm zwiększa inwestycje w zrównoważony rozwój
Wyjątkowy 3001. One Box w historycznej dzielnicy Krakowa
Koszty wysłania listu poszły w górę. Jak Polska wygląda na tle Europy?

Zaloguj się by skomentować