Zaloguj się

Mieszkańcy miast mogą oczekiwać zbyt wiele od stref czystego transportu

Eksperci są zgodni, że wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie i komfort życia jest bezdyskusyjny. Uważają natomiast, że mieszkańcy miast nie do końca rozumieją ideę stref czystego transportu (SCT) i nie mają pełnej świadomości, do czego prowadzą one w dłuższej perspektywie.

Z badania przeprowadzonego w ośmiu polskich miastach wynika, że wśród oczekiwanych bezpośrednich skutków jest np. zmniejszenie ruchu samochodowego czy rozbudowa infrastruktury rowerowej - gdy tymczasem SCT służą do wyeliminowania z ruchu miejskiego samochodów najbardziej zatruwających powietrze.

Badanie to, zlecone przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy agencji badawczej ARC Rynek i Opinia w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu”, dotyczyło barier i motywacji ustanawiania stref czystego transportu w miastach. Projekt powstał w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

Raport jest dostępny na stronie: https://sctlab.ios.edu.pl/raport-z-badania-jakosciowego/

Źródło: PAP MediaRoom

Czytaj także:
Z prądem czy pod prąd? Jakie branże skorzystają na elektryfikacji?
Zielone floty stają się faktem
Kroki na długiej drodze do zeroemisyjności

Zaloguj się by skomentować