Zaloguj się

55 elektrycznych autobusów Solaris zwiększa zieloną flotę Nobina

Nobina Stockholm, operator transportu publicznego w Szwecji, zamówił aż 55 niskowejściowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric. Pojazdy zostaną zarejestrowane w klasie II i będą obsługiwać trasy podmiejskie w Sztokholmie. Dostawy zaplanowano na rok 2024.

Nobina, operator transportu publicznego, obsługujący ruch autobusowy w całej Szwecji, kontynuuje inwestycje w zrównoważoną mobilność. Solaris otrzymał od oddziału firmy w Sztokholmie zamówienie na 55 trójosiowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric. Pojazdy będą homologowane w klasie II i będą wozić pasażerów na obszarach podmiejskich stolicy Szwecji. Dostawy pojazdów planowane są na rok 2024.

– Cieszymy się, że możemy wzmocnić pozycję Solarisa w szwedzkim segmencie międzymiastowym dzięki naszej współpracy z Nobiną. Ten kontrakt jest dla nas istotny również dlatego, że wdraża zeroemisyjne rozwiązania w komunikacji podmiejskiej, co jest kluczowe dla globalnej transformacji transportu. Jesteśmy dumni z powierzonego nam zaufania i odpowiedzialności. Urbino 15 LE electric to doskonały produkt. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze autobusy zapewnią pasażerom komfort na trasach podmiejskich, jednocześnie minimalizując wpływ na klimat – powiedział Javier Iriarte, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Urbino  15  LE  electric  to  niskowejściowe,  trójosiowe  autobusy  elektryczne,  które  mogą być wykorzystywane zarówno w miastach, jak i na trasach podmiejskich. Sercem napędu każdego z autobusów będzie centralny silnik o mocy 240 kW, który będzie zasilany energią pochodzącą z baterii Solaris High Energy o pojemności ponad 550 kWh. Zapewni to autobusom swobodne funkcjonowanie w ciągu dnia, nocą zaś pojazdy będą ładowane poprzez plug-in.

Autobusy zostaną wyposażone w zestaw Mobileye Shield+ w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. System jest wsparciem kierowcy i wykrywa obiekty znajdujące się w tzw. martwym polu, ostrzegając prowadzącego za pomocą sygnałów dźwiękowych i komunikatów na desce rozdzielczej.

Solarisy Urbino 15 LE electric będą także wyposażone w klimatyzację, skandynawski pakiet dostosuje je do trudnych warunków pogodowych, zaś dodatkowe oświetlenie nad drzwiami na zewnątrz ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie o zmroku. Wnętrze pojazdów zaprojektowano tak, by pomieściło 52 pasażerów na miejscach siedzących, z czego 8 to miejsca o wysokiej dostępności, czyli bez dodatkowych stopni, co ma ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami oraz pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi. Dodatkowe miejsce za kierowcą będzie składane, jako specjalne miejsce dla psa przewodnika osoby niewidomej.

Czytaj także:
ORLEN rozpoczął testy lokomotywy wodorowej
Testy trolejbusu Solaris Trollino w Kanadzie
10 wniosków dla sektora zrównoważonego transportu

Zaloguj się by skomentować