Zaloguj się

Grupa Packeta zmienia właściciela

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Akcjonariusze Grupy Packeta, firmy-matki czeskiej firmy technologiczno-logistycznej Zásilkovna, sprzedali 100% udziałów w Grupie Packeta konsorcjum składającemu się z CVC Capital Partners i Emma Capital (przy wsparciu kapitałowym od R2G). Transakcja podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy regulacyjne, a jej finalizacja spodziewana jest w pierwszej połowie 2024 roku. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Grupa Packeta od dłuższego czasu odnotowuje zyski i w tym roku osiągnie obroty w wysokości 7,25 miliarda koron czeskich.

– Po pierwsze, chciałbym wyrazić wdzięczność ponad 2.000 współpracownikom za ich wkład w rozwój Packety, która jest obecnie jedną z wiodących europejskich platform do dostarczania przesyłek w branży e-commerce. Bez ich wysiłku i umiejętności Packeta nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj. Jestem również wdzięczna naszym klientom – sklepom internetowym, które powierzyły nam swoje paczki. Wspólnie, w ciągu ostatniej dekady, przyczyniliśmy się do znacznego rozwoju nowoczesnej branży e-commerce w Europie Środkowej. Wierzę, że nowi inwestorzy, którzy wykazali się wiedzą i doświadczeniem w sektorze dostaw ostatniej mili, pomogą Grupie Packeta jeszcze bardziej się rozwinąć i podnieść poziom usług świadczonych klientom, a także satysfakcję z pracy naszych pracowników. Chciałabym też podziękować doradcom i zespołowi zarządzającemu za ich pomoc i wsparcie podczas tego bardzo wymagającego, międzynarodowego i wielozadaniowego projektu. Na koniec dziękuję wszystkim akcjonariuszom, którzy przez wiele lat pomagali mi zarządzać spółką i byli dla mnie wsparciem, zwłaszcza w ostatnich trudnych latach – skomentowała Simona Kijonková, założycielka Zásilkovna, CEO Packeta i przedstawicielka JSK Investments, największego akcjonariusza Grupy Packeta.

Proces transakcyjny rozpoczął się wiosną tego roku i prowadzony był przez doradców finansowych CORPIN (reprezentujących JSK Investments) i IMAP REDBAENK (reprezentujących pozostałych akcjonariuszy). Doradcami prawnymi byli HAVEL & PARTNERS (reprezentujący JSK Investments), HLADKY.LEGAL i Axialis Legal (reprezentujący pozostałych akcjonariuszy). Usługi Vendor Due Diligence świadczone były przez CMS Cameron McKenna Nabaro Olswang, Ernst & Young oraz Boston Consulting Group.

Poszukiwania odpowiedniego inwestora dla Grupy Packeta trwały przez większość 2023 r. i zaowocowały dużą liczbą ofert od różnych inwestorów finansowych i strategicznych oraz sporym zainteresowaniem ze strony dużych międzynarodowych grup.

Zásilkovna, spółka córka Packety, została założona w 2010 roku przez Simonę Kijonkovą. Od tego czasu firma rozszerzyła swoją działalność na siedem europejskich krajów i zatrudnia ponad 2.000 osób. Packeta posiada sieć ponad 15.000 własnych punktów odbioru przesyłek, w tym 6.000 automatycznych paczkomatów – Z-BOXów.

Od momentu powstania firma osiągnęła na czeskim rynku kilka ważnych kamieni milowych i zdobyła wiele prestiżowych nagród:

Packeta to globalna, cyfrowa platforma dla e-commerce, świadcząca kompleksowe usługi logistyczne. Założona w 2010 roku w Czechach przez Simonę Kijonkovą jako spółka Zásilkovna, w ciągu dekady przekształciła się w holding funkcjonujący pod nazwą Packeta Group, zrzeszający 14 podmiotów. Firma, współpracując ze sklepami internetowymi, szybko zyskała pozycję lidera w branży. Obecnie Packeta działa w 7 krajach, realizuje dostawy do 33 krajów, posiada ponad 15,1 tys. własnych punktów odbioru (w tym prawie 6 tys. Z-BOXów), 134 tys. punktów partnerskich i współpracuje z ponad 46 tys. sklepów internetowych. W 2022 roku obsłużyła przeszło 90 mln przesyłek. Firma pomaga także swoim Partnerom rozwijać biznes za granicą, dostosowując elastycznie usługę do ich potrzeb.,

Czytaj także:
Polska drugim najszybciej rozwijającym się rynkiem e-commerce w Europie
Nowy magazyn cross-dock Packeta Poland w Bielsku-Białej
Technologia i logistyka zmieniają zwyczaje zakupowe klientów e-commerce

Zaloguj się by skomentować