Zaloguj się

DACHSER testuje bezemisyjne naczepy chłodnicze

DACHSER testuje bezemisyjne naczepy chłodnicze DACHSER

Pierwsze cztery akumulatorowo-elektryczne naczepy chłodnie zostały poddane testom w oddziałach sieci DACHSER w Erlensee, Hamburgu i Langenau. Głównym celem tych działań jest zdobycie cennego doświadczenia w codziennej logistyce z wciąż rozwijającą się technologią eTrailers od producenta Krone.

Aby naczepa mogła być niezawodnie chłodzona elektrycznie przez dłuższy czas, zainstalowano w niej różne komponenty: nowoczesną, wysokowydajną jednostkę chłodzącą, lekki akumulator o pojemności 23 kWh i oś generatora. Naczepa eTrailer jest lżejsza niż w pełni wyposażony model chłodzony olejem napędowym. Ładowanie akumulatora trwa od trzech do czterech godzin bezpośrednio przy bramach załadunkowych, gdzie również odbywa się wstępne chłodzenie. Ponadto w przypadku tego rodzaju naczep nie jest wymagana żadna dodatkowa infrastruktura ładowania.

Energia do chłodzenia pochodzi nie tylko z akumulatora, ale także z osi generatora. Jest ona porównywalna do dynamo w rowerze i umożliwia wykorzystanie energii kinetycznej z jazdy. Jeśli ciężarówka jedzie z prędkością większą niż 20 km/h, oś generatora dostarcza odpowiednią ilość energii do działania układu chłodzenia, a także do ładowania akumulatora. Proces wytwarzania energii odbywa się całkowicie niezależnie od pracy akumulatora.

Zastosowanie naczep chłodni z napędem akumulatorowo-elektrycznym nie tylko zmniejsza emisję dwutlenku węgla podczas transportu żywności, ale także powoduje znacznie mniejszy hałas niż agregaty chłodnicze z silnikiem wysokoprężnym.

Ta pilotażowa operacja jest częścią strategii ochrony klimatu – DACHSER Climate Protection. W szczególności firma wspiera i promuje rozwój i wykorzystanie pojazdów bezemisyjnych w logistyce.

Stabilne łańcuchy chłodnicze

– Dzięki pierwszym czterem naczepom eTrailers mamy teraz okazję przetestować tę technologię w codziennych operacjach w sieci DACHSER – mówi Tobias Ritter, Department Head Production and Network Processes w DACHSER Food Logistics. – Podczas transportu żywności łańcuch chłodniczy nie może zostać przerwany. Dlatego chłodzenie musi zawsze działać niezawodnie, a zakresy muszą być stabilne, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości dłuższych przestojów, np. podczas dostaw do magazynów komercyjnych lub w korkach – W pełni naładowany akumulator umożliwia chłodzenie przyczepy przez około pięć do sześciu godzin, nawet bez dodatkowego zewnętrznego źródła zasilania lub osi generatora.

Obecnie w trzech oddziałach realizowane są różne warianty testowe, począwszy od wykorzystania naczepy eTrailer w transporcie wahadłowym i na trasach lokalnych, aż po trasy dalekobieżne, na przykład z Langenau do Hamburga.

– Wraz z naszymi wieloletnimi partnerami w zakresie naczep Krone (producent pojazdów), Krone-Fleet (wypożyczalnia naczep) i Carrier Transicold (agregat chłodniczy), świadomie podejmujemy krok w kierunku testowania nowych technologii w codziennej eksploatacji. Robimy to z powodzeniem od wielu lat z naszymi agregatami holowniczymi – dodaje Christian Schütz, Department Head Technics/Technical Purchase w DACHSER. – W przyszłości chcemy wdrożyć jeszcze więcej takich jednostek w naszych oddziałach, aby wspierać nasze cele w zakresie ochrony klimatu. Oprócz kwestii operacyjnych, przy zakupie i konserwacji tych naczep również czynniki ekonomiczne odgrywają znaczącą rolę, co szczegółowo zweryfikujemy w ramach operacji testowych.

Czytaj także:
Frigo Logistics ponownie testuje ciężarówkę elektryczną
DACHSER przejmuje pełną kontrolę nad kolejną spółką
FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Zaloguj się by skomentować