Zaloguj się

Większe statki w OT Port Gdynia

Większe statki w OT Port Gdynia Joanna Klimas / OT Port Gdynia

W ramach zrealizowanej przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia inwestycji m.in. przebudowano wejście do portu Gdynia, zbudowano obrotnicę, pogłębiono główny kanał portowy oraz basen V w części nowego Nabrzeża Rumuńskiego dzierżawionego przez OTPG. Na Nabrzeżu Rumuńskim mogą już być przyjmowane statki o zanurzeniu do 14,5 m (dotychczas było to 13 m).

– OT Port Gdynia jest najbardziej uniwersalnym terminalem portowym w Polsce. Staje się też coraz bardziej konkurencyjnym. Dzięki inwestycji Zarządu Morskiego Portu w Gdyni m.in. w Nabrzeże Rumuńskie dzierżawionego przez OTPG, terminal może przyjmować statki klasy panamax o zanurzeniu do 14,5 m i mogące przewozić do 80 tys. ton produktów agro, w tym zboża. To właśnie zboże jest dziś jednym z najbardziej perspektywicznych produktów. Cały czas obserwujemy dynamicznie rosnący popyt na usługi magazynowania, przeładunku i eksportu zbóż z Polski. Jesteśmy przekonani, że to m.in. wzrostowy trend w obszarze logistyki produktów agro w najbliższych latach będzie impulsem dalszego rozwoju polskich terminali – mówi Kamil Jedynak, Prezes OT Logistics.

  • OT Port Gdynia może już obsługiwać statki klasy panamax o zanurzeniu do 14,5 m
  • Dobowa rata załadunkowa statków wynosi około 18 tys. ton
  • Inwestycję przebudowy wejścia do portu, pogłębienia kanału portowego oraz basenu Nabrzeża Rumuńskiego realizował Zarząd Morskiego Portu Gdynia

– Potencjał Nabrzeża Rumuńskiego wynosi trzy-cztery statki klasy panamax miesięcznie. Spodziewamy się dużego zainteresowania klientów, tym bardziej, że jest to obecnie największe pod względem dopuszczalnego zanurzenia statków stanowisko w polskich portach do obsługi ładunków agro. Dzięki nowym możliwościom nabrzeża oraz ciągłym inwestycjom w rozwój sprzętu przeładunkowego, terminal OTPG może realizować załadunek statków jednorodnym ładunkiem z ratą ok. 18 tys. ton na dobę. Zwiększenie możliwości obsługi statków to zupełnie nowa jakość dla naszych klientów i możliwość elastyczniejszego uczestnictwa w przetargach w krajach kupujących zboże z Polski, m.in. kraje afrykańskie czy Zatoki Perskiej, dzięki możliwości wysłania do 80  tys. ton jednym statkiem - dotychczasowe załadunki ok. 60 tys. ton – mówi Jerzy Majewski, Prezes OTPG.

Czytaj także:
Kuehne+Nagel otwiera nowy obiekt w Szczecinie dla klienta z branży automotive
Wzrost kosztów i dłuższy czas dostaw – co jeszcze czeka branżę transportowo-logistyczną?
OT Port Świnoujście rozbuduje terminal AGRO

Zaloguj się by skomentować