Zaloguj się

Wzrasta liczba dostaw do punktów out-of home

2023 roku europejscy e-klienci powrócili do korzeni, a ich główne kryteria zakupu są proste: cena i przejrzystość cech produktu, łatwość zakupu i zwrotu, punktualność i elastyczność dostawy. Kryteria te w znacznym stopniu definiują rosnący i obserwowany już od kilku lat sukces dostaw poza domem i platform C2C. Na popularności zyskują także nadania i odbiory w punktach OOH, z których w Europie korzysta już ponad 44% regularnych e-kupujących. Nowa edycja Barometru e-Shopper od Geopost przedstawia, jak zmieniły się postawy e-konsumentów na przestrzeni ostatniego roku.

Barometr e-Shopper 2023 – kluczowe wnioski

Nawyki związane z handlem elektronicznym są już głęboko zakorzenione wśród e-konsumentów, nawet jeśli muszą oni dostosować się do wyzwań gospodarczych. W ostatnich latach konsumenci docenili wygodę i przystępność cenową oferowaną przez handel elektroniczny, czyniąc go integralną częścią swoich nawyków zakupowych, coraz częściej w kategoriach żywności i produktów zdrowotnych. Ta ewolucja zachowań konsumenckich odbywa się jednak w kontekście ekonomicznych kompromisów dla gospodarstw domowych, zaostrzonych przez niepewność w kilku krajach europejskich i utrzymującą się inflację. Zmieniający się krajobraz ekonomiczny skłonił e-konsumentów do poruszania się w złożonej sieci wyborów, równoważąc wygodę i cenę przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do podstawowych artykułów.

– Dzięki solidnej metodologii, która obejmuje ponad 24 000 wywiadów w 22 krajach, Barometr Geopost e-Shopper 2023 wyraźnie wskazuje na jednoznaczny sentyment: Europejscy regularni e-klienci pozostają głęboko zaangażowani w handel elektroniczny. W trudnym otoczeniu gospodarczym zakupy online są bardziej niż kiedykolwiek postrzegane jako sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a e-klienci mają tendencję do powracania do podstaw tego, co sprawia, że zakup jest udany: cena, przejrzystość, łatwość zakupu i zwrotów, punktualność i dostawa. Opierając się na tych spostrzeżeniach dotyczących oczekiwań konsumentów i trendów rynkowych, Barometr e-Shopper od Geopost może służyć jako strategiczny kompas dla branży, która zarówno dojrzewa, jak i porusza się w stale zmieniającym się otoczeniu – Carmen Cureu, dyrektor ds. badań rynkowych w Geopost, podsumowuje te wyniki.

– Zarówno z naszych obserwacji rynku, rozmów prowadzonych z Klientami jak i nowej edycji Barometru e-Shopper jasno wynika, że preferencje związane z dostawami na naszym rodzimym rynku różnią się od europejskich nawyków konsumentów. Jak pokazuje badanie, już 79% regularnych e-kupujących w Polsce wybiera dostawy do punktów out-of home, względem 44% europejskich konsumentów. Nie bez powodu nieustannie rozwijamy naszą sieć 26 000 punktów DPD Pickup, która pozwala Klientom wygodnie odebrać przesyłkę w oddziale miejskim, placówkach partnerskich czy jednym z ponad 6 000 automatów paczkowych. Obserwujemy także rosnące znaczenie dostępu do usług i informacji z poziomu smartfona, dlatego rozwijamy naszą aplikację DPD Mobile. Mamy także świadomość kompromisów ekonomicznych, z którymi mierzą się gospodarstwa domowe, dlatego oferujemy dostawę z punktu do punktu w jednej z najkorzystniejszych cen na rynku polskim. Barometr e-Shopper to także analiza polskiego rynku pod kątem trendów e-zakupowych, C2C czy preferencji dotyczących dostawy, którą już niebawem się z Państwem podzielimy – dodaje Łukasz Zembowicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu w DPD Polska.

E-commerce nieznacznie się zmienia

Rynek e-commerce nieznacznie ewoluował w 2023 roku. Po przyspieszonym wzroście, udział europejskich e-konsumentów nieznacznie spadł w ciągu ostatnich dwóch lat (-1 punkt w 2022 r. i -1 punkt w 2023 r.), podczas gdy udział regularnych e-konsumentów pozostaje stabilny. Barometr e-Shopper od Geopost pokazuje, że są oni nadal głęboko zaangażowani w e-commerce, postrzegając go jako sposób na zmniejszenie stresu związanego z zakupami offline i oszczędność czasu.

Ewolucja profilu regularnych e-kupujących

Regularni klienci sklepów internetowych są wrażliwi na cenę. Zakupy online są postrzegane jeszcze bardziej jako sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przez 65% regularnych e-klientów. Warto zauważyć, że pomimo tego, że ekologiczne dostawy pozostają ważne, regularni klienci europejskich sklepów internetowych są mniej otwarci w 2023 r. na płacenie więcej za produkty i rozwiązania z tej kategorii.

Dostawy poza domem (OOH) preferowaną formą dostawy

Dostawy poza domem zyskują na popularności. Podczas gdy dostawa do domu w Europie nadal cieszy się największą popularnością (średnio 76%) to z tej formy korzysta mniej e-klientów niż w przeszłości. Na popularności zyskują za to automaty paczkowe (23%) i punkty nadań i odbiorów (24%), z których w 2023 r. korzystano częściej, niż w poprzednich latach.

Rosnący udział platform C2C i mediów społecznościowych

Nawyki dotyczące e-zakupów za pośrednictwem platform C2C i mediów społecznościowych utrwaliły się. 7 na 10 regularnych e-kupujących korzysta z platform C2C, a 1/3 twierdzi, że zwiększyła zakupy produktów używanych. W 2023 r. więcej regularnych e-kupujących sprzedawało na tych platformach, głównie przy okazji porządków domowych oraz w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy. Media społecznościowe są szeroko wykorzystywane przez 7 na 10 regularnych e-kupujących do uzyskania nowych źródeł inspiracji lub informacji i dokonania bezpośredniego zakupu (48%).

Doświadczenia e-konsumentów

Po zaobserwowanym spadku w latach 2021 i 2022, postrzeganie przez regularnych e-konsumentów wysiłku związanego z dostawą i ostatnim dokonanym zakupem online ustabilizowało się w 2023 roku. Ogólne postrzeganie nie powróciło jednak do poziomów obserwowanych w przeszłości. Nieusatysfakcjonowani e-klienci narzekają głównie na brak przejrzystości w opisie cech produktów, niedostępność magazynową i opóźnienia w dostawie. W tym kontekście znajomość i rozpoznawalność firmy kurierskiej pozostaje kluczowa, ponieważ regularni klienci e-sklepów wolą wybrać firmę, którą znają i której ufają.

Źródło: DPD

Czytaj także:
Technologia i logistyka zmieniają zwyczaje zakupowe klientów e-commerce
Polacy najczęściej wybierają automaty paczkowe
E-commerce 2024: rewolucja trendów konsumenckich i nowe wyzwania w branży

Zaloguj się by skomentować