Zaloguj się

Electro Cable Group wynajmuje 11 800 mkw. w CTPark Zabrze

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Firma Electro Cable Group  wynajęła 11 800 mkw. w kompleksie CTPark Zabrze. To pierwsza w Polsce inwestycja ukraińskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji przewodów i kabli miedzianych oraz aluminiowych. Electro Cable Group jest największym ukraińskim producentem i eksporterem kabli dedykowanych rozwiązaniom zasilającym, sterującym oraz służącym do transmisji danych. Większość z wytwarzanych przez nią kabli przeznaczona jest na rynek Unii Europejskiej, a według rankingu Forbes Ukraine należy do grona dwustu największych ukraińskich przedsiębiorstw.

W ostatnich dwóch latach nastąpił znaczący wzrost udziału ukraińskich firm na polskim rynku. Według ostatnich danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w kraju działa obecnie 26,9 tys. spółek z ukraińskim kapitałem. Polska jest pierwszą zagraniczną lokalizacją dla Electro Cable Group. Firma uruchomi swoje operacje produkcyjne w CTPark Zabrze, którego łączna powierzchnia wynosi ponad 66 tys. mkw. Całkowity koszt inwestycji przekroczy 14 mln euro, a zatrudnienie znajdzie tam ponad 140 osób.

– Istotną zaletą CTPark Zabrze jest fakt, iż znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oferującej 10-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości. Co więcej, jej zarząd, a także władze miejskie Zabrza stale rozwijają programy wparcia inwestycyjnego, stanowiące kluczowe elementy stabilnej ekspansji na polskim rynku. W wynajętym przez Electro Cable Group budynku prowadzimy aktualnie prace mające na celu dostosowanie powierzchni do działań produkcyjnych, które będą realizowane pod szyldem Zabrze Cable Factory, a ich start przewidywany jest na drugą połowę 2024 roku. Planujemy również rozbudowę obiektu, co w dalszej perspektywie pozwoli zwiększyć skalę prowadzonych tam operacji – mówi Łukasz Tomczyk, Leasing Manager w CTP Poland.

Electro Cable Group wynajęła 11 800 mkw. powierzchni w budynku ZAB5, który został dostosowany do jej precyzyjnych oczekiwań. W posadzce wykonano fundamenty pod instalacje i urządzenia najemcy. Dach obiektu jest natomiast przygotowany pod montaż paneli fotowoltaicznych, stanowiących w perspektywie jedno ze źródeł zasilania, wykorzystywanych w realizowanych tam działaniach operacyjnych.

– Od niespełna dekady Electro Cable Group szybko rozwija się na rynkach Unii Europejskiej. Obecnie widzimy, że musimy zwiększyć moce produkcyjne poprzez dodanie do naszej Grupy nowej fabryki. Polska jest wyjątkowym krajem, a jej gospodarka znacząco pomaga Ukrainie. Korzystne, lokalne warunki ekonomiczne oraz położenie geograficzne CTPark Zabrze odpowiadają naszym potrzebom, związanym z dostępnością do głównych rynków zaopatrzenia, znajdujących się w Austrii, Niemczech, na Węgrzech czy w Finlandii. CTP wspierało nas od pierwszego spotkania i było bardzo elastyczne w stosunku do wszystkich naszych wymagań, dlatego uznaliśmy, że CTPark Zabrze będzie najlepszym miejscem do nawiązania długoterminowego partnerstwa. W dalszym ciągu chcemy być ukraińską firmą, która stale rozszerza swoją działalność w Europie – mówi Yevhen Boiko, CFO Electro Cable Group.

Kompleks CTPark Zabrze został zlokalizowany na działce o powierzchni 21 ha i docelowo będzie składał się z zespołu pięciu budynków. Dotychczas powstały tam trzy obiekty o łącznej powierzchni 66 790 mkw. W perspektywie trzeciego kwartału 2024 roku deweloper planuje wybudowanie dwóch kolejnych inwestycji o metrażu wynoszącym 23 150 mkw. W listopadzie 2023 roku swój pierwszy polski oddział w CTPark Zabrze otworzyło międzynarodowe przedsiębiorstwo oferujące najnowocześniejsze rozwiązania dla branży drukarskiej. Firma C.P. Bourg zajęła 3 500 mkw. w hali ZAB1.

– Nasza współpraca z Electro Cable Group potwierdza stale rosnącą popularność kompleksu logistycznego CTPark Zabrze wśród zagranicznych inwestorów. Firmy o międzynarodowym zasięgu wybierają tę lokalizację na swoją pierwszą siedzibę w Polsce ze względu na jej najwyższe parametry użytkowe i niezwykle korzystne położenie. Czynniki te bezpośrednio wpływają na możliwość niezakłóconego rozwoju i realizację strategicznych celów biznesowych – mówi Bogi Gabrovic, Deputy Country Head w CTP Poland.

Kompleks CTPark Zabrze jest zlokalizowany na terenie Metropolii Śląskiej – regionu o silnych tradycjach przemysłowych. Liczy około 2,7 mln mieszkańców, co czyni ją jedną z największych aglomeracji miejskich w Europie. Oferuje tym samym dostęp do szerokiej puli wykwalifikowanych specjalistów, co bezpośrednio przekłada się na możliwość szybkiego rozwoju biznesu. W tym kontekście niezwykle istotną rolę odgrywa także bezpośrednie sąsiedztwo skrzyżowania autostrad A1 i A4, ułatwiających sprawną komunikację z innymi częściami kraju oraz z Niemcami, Czechami czy Słowacją.

Czytaj także:
AFL w MDC2 Park Gliwice
Amazon otwiera nowe centrum logistyczne w Gorzyczkach
Centrum logistyczne MLP Pruszków II rozrasta się

Zaloguj się by skomentować