Zaloguj się

Pierwszy magazyn 7R Green Saver z finansowaniem

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. 7R Park Wrocław West II uzyskał właśnie łącznie 87 milionów złotych finansowania od Banku Pekao S.A.

7R, deweloper wysokiej jakości magazynów, zastosował tam proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na obniżenie operacyjnej emisji CO2 o ponad 50 proc. w stosunku do budynków wybudowanych zgodnie z warunkami technicznymi wynikającymi z przepisów prawa budowalnego. Jednocześnie, zielone rozwiązania pomogą w znacznej redukcji kosztów operacyjnych. W przyszłości, 7R Park Wrocław West II będzie potrzebował znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej w trakcie użytkowania. Według wyliczeń 7R, redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną na metr kwadratowy rocznie spadnie o niemal 70 proc. w stosunku do obowiązujących przepisów.

– Rozwiązania, które wypracowaliśmy dla parku w Kątach Wrocławskich spotkały się z dużym zainteresowaniem na rynku. Wielu najemców coraz częściej podejmuje działania w duchu zrównoważonego rozwoju. Inwestują w zielone rozwiązania, mając na uwadze, że poniesione nakłady zwrócą się w znacznych oszczędnościach na kosztach eksploatacji. Z punktu widzenia inwestorów produkt w takiej specyfikacji – zielonej, nowoczesnej a jednocześnie bazującej na redukcji wydatków eksploatacyjnych będzie produktem bardziej pożądanym. Wierzymy, że podwyższony standard znajdzie odzwierciedlenie w adekwatnie wyższej wartości tej nieruchomości. Ten innowacyjny model technologiczno-biznesowy powielimy w wybranych kolejnych realizacjach. Nowe zielone parki powstaną pod marką 7R Green Saver, w myśl idei Saving the costs, saving the planet – powiedział Michał Białas, CBDO i członek zarządu 7R

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w duchu zrównoważonego rozwoju, połączonym z niskimi opłatami za eksploatację, projekt uzyskał korzystne finansowanie od Banku Pekao S.A. Obejmuje ono kredyt budowlano-inwestycyjny na kwotę 16,5 mln EUR oraz odnawialną linię kredytową VAT na kwotę 16 mln zł.

– Bank Pekao S.A. finansuje zielone projekty klientów, wspierając ich na drodze do dekarbonizacji. Wierzymy w budynki zrównoważone, mające na celu m.in. zmniejszenie poziomu emisji CO2, tak jak nowy magazyn 7R w Kątach Wrocławskich. Razem z 7R pracujemy nad kolejnymi zielonymi projektami typu Green Saver – powiedział Łukasz Białecki, Head of Real Estate Financing w Banku Pekao S.A.

7R Park Wrocław West II, o powierzchni 44 tys. mkw, jest w pełni skomercjalizowany – w całości wynajęła go firma Yusen Logistics. Generalnym wykonawcą jest Kajima Polska. Budynek powstaje w strategicznej lokalizacji, przy węźle Kąty Wrocławskie na autostradzie A4. Planowana data oddania do użytku to drugi kwartał 2024 roku, a zakładany poziom certyfikatu BREEAM to Outstanding.

Najważniejsze zielone rozwiązania zastosowane w budynku to: systemy grzewczo-wentylacyjne z wysokosprawnymi pompami ciepła oraz wentylacją z odzyskiem ciepła, zaawansowany system sterowania BMS, energooszczędne oświetlenie LED, instalacja fotowoltaiczna i własny magazyn energii. Pozwoli on na zmagazynowanie zielonej energii z systemu PV powstałej w szczycie produkcji. Można ją będzie wykorzystać w momencie niższej produkcji energii ze słońca i jednocześnie wyższym zapotrzebowaniu na prąd w budynku. To innowacyjne, niespotykane w tego typu obiektach rozwiązanie pozwoli na gromadzenie energii i znaczące ograniczenie śladu węglowego.

Czytaj także:
Panattoni Park Tricity East V oddany do użytku
7R Park Wrocław West II z własnym magazynem energii
CTPark Warsaw South z pozwoleniem na użytkowanie

Zaloguj się by skomentować