Zaloguj się

Göteborg najlepszą lokalizacją logistyczną w Szwecji

  •  Oprac. M.K.
  • Kategoria: Logistyka

Region Göteborga zajął pierwsze miejsce w corocznym rankingu szwedzkiego magazynu branżowego "Intelligent Logistics", obejmującym najlepsze lokalizacje logistyczne w Szwecji. Kluczową rolę w tej lokalizacji odgrywa port w Göteborgu.

- Jesteśmy zadowoleni i dumni, że po raz kolejny zostaliśmy uznani za najlepszą lokalizację logistyczną w Szwecji. Wraz z innymi podmiotami logistycznymi w regionie przez cały rok ciężko pracowaliśmy, aby stworzyć dodatkowe warunki dla innowacyjnego i stale rozwijającego się węzła towarowego, który wzmacnia konkurencyjność szwedzkich przedsiębiorstw zagranicznych handlu zarówno na szczeblu regionalnym, jak i krajowym – mówi Jacob Minnhagen, starszy menedżer ds. rozwoju rynku w zarządzie portu w Göteborgu.

Ponad 55% całkowitego ruchu kontenerowego w Szwecji jest obsługiwane w porcie w Göteborgu, a wzrost wolumenu jest stabilny. Po trzynastu kolejnych kwartałach zwiększonego wolumenu kontenerów port osiągnął najwyższy w historii wynik za cały rok 2023 z 914 tys. obsłużonych kontenerów. UE wydała zgodę na pogłębiony tor wodny prowadzący do portu w Göteborgu, co oznacza dalszy rozwój portu dzięki zwiększonej elastyczności i możliwości przyjmowania statków, które są zarówno większe, jak i bardziej obciążone, niż jest to obecnie możliwe. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję odbędzie się 8 kwietnia.

Dostęp do obszarów logistycznych jest kluczowy dla funkcjonalności regionu logistycznego, a co za tym idzie, jest ważnym kryterium oceny przy wyznaczaniu najlepszej lokalizacji logistycznej w Szwecji. W regionie jest obecnie mnóstwo terenów pod zabudowę pod logistykę, w tym w bezpośrednim sąsiedztwie portu, a także w Mölndal i okolicach Landvetter. Nowe centra logistyczne o powierzchni 780.000 metrów kwadratowych w ciągu ostatnich pięciu lat i dodatkowe 182.000 metrów kwadratowych w 2024 r. przyczyniają się do utrzymania przez region Göteborga czołowej pozycji w rankingu "Intelligent Logistics".

- Ściśle współpracujemy z lotniskiem Swedavia Landvetter, regionem biznesowym Borås i regionem biznesowym Göteborg, aby wspólnie wzmacniać się jako region atrakcyjny dla przedsiębiorstw. Tutaj jest kompetentna siła robocza, dobra infrastruktura, przemysłowe tereny pod zabudowę  – komentuje dalej Jacob Minnhagen.

Czytaj także:
Kontrakt PKP Intercity i NEWAG na zakup 63 nowych lokomotyw wielosystemowych
Elektryczne pojazdy PESA dla Kolei Mazowieckich
Przewozy towarów koleją w pierwszym półroczu 2023 r.

Zaloguj się by skomentować