Zaloguj się

DSV z generalnym wykonawcą swojej największej inwestycji w Polsce

  •  Oprac. m.T.
  • Kategoria: Logistyka

Inwestycja w Wypędach jest pierwszym projektem realizującym nową strategię rozwoju DSV, a także jedną z największych inwestycji operatora logistycznego w Polsce. Nowoczesne centrum logistyczne, które ma być najbardziej ekologicznym obiektem tego typu w Polsce, zostanie otwarte w 2025 roku. Operator wybrał firmę Atlas Ward na generalnego wykonawcę inwestycji.

Wykonawca generalny wybrany

Centrum logistyczne w Wypędach k. Warszawy jest sztandarowym projektem DSV, który zostanie zrealizowany przez operatora w ramach jego programu inwestycji w Polsce. Całkowita powierzchnia obiektu będzie wynosić 51 tys. mkw., z czego ok. 45 tys. mkw. zajmie część magazynowa, a prawie 6 tys. mkw. przestrzeń biurowa. Dzięki tak dużym rozmiarom nowego obiektu, DSV będzie mogło obsłużyć nawet o 30-50 proc. więcej przesyłek w rejonie Warszawy.

Wykonawcą generalnym inwestycji został Atlas Ward. Jest to polska firma budowlana z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. W jej portfolio znajduje się wiele projektów budynków magazynowych. Firma wybudowała 800 obiektów o łącznej powierzchni 6 mln mkw. W 2023 r. Atlas Ward znalazło się wśród stu największych firm prywatnych w Polsce i po raz szósty zostało nagrodzone Diamentem Forbesa.

Nowe inwestycje DSV przyczyniają się do zwiększenia roli w europejskiej logistyce nie tylko naszej firmy, ale także całego kraju. Sukcesywnie zwiększamy liczbę baz magazynowych, co przekłada się na wyższy poziom naszych usług, a także przyspieszenie rozwoju poszczególnych regionów Polski. Ważne jest dla nas także, by iść z duchem czasu, wprowadzając wiele unowocześnień technologicznych, mających na celu usprawnienie procesów logistycznych oraz wsparcie zielonej transformacji – mówi Piotr Wojtkowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w DSV – Global Transport and Logistics.

Ekologiczne rozwiązania w nowej inwestycji DSV

Projekt centrum logistycznego w Wypędach wyróżnia się proekologicznością planowanych rozwiązań. Budynek ma spełniać wysokie standardy zrównoważonego rozwoju i jednocześnie podnieść poprzeczkę dla całej branży TSL w Polsce.

Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest zbilansowanie rocznego profilu zużycia energii eklektycznej centrum logistycznego własną produkcją. W związku z tym w planach obiektu w Wypędach znalazł się magazyn energii, który ma wspierać inteligentną gospodarkę energią elektryczną. Z kolei na dachach obiektów magazynu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które umożliwią własną produkcję energii. W projekcie uwzględniono również zastosowanie zaawansowanego systemu oświetlenia hal, gwarantującego wysoką efektywność w aspekcie energooszczędności – zapotrzebowanie na energię ma spaść dzięki temu nawet o 70 proc. w stosunku do klasycznych rozwiązań.

W procesie projektowania szczególną uwagę poświęcono także systemom grzewczym i chłodniczym budynku, czyli najbardziej energochłonnym elementom konstrukcji w okresie jej eksploatacji. Centrum logistyczne zostanie wyposażone w bezpieczne dla środowiska, zaawansowane technologicznie pompy ciepła, dzięki czemu wymiana powietrza w budynku będzie przebiegała w sposób w pełni kontrolowany, obniżając zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Z korzyścią dla lokalnej społeczności

Inwestycja w Wypędach zostanie zrealizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju ONZ. Istotnym elementem całego procesu projektowego była ocena wpływu inwestycji na lokalną społeczność. Oznacza to, że DSV przy okazji budowy centrum logistycznego podejmie szereg działań, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców. W porozumieniu z gminą Raszyn operator logistyczny planuje przebudowę dróg, skrzyżowań, wykonanie ciągów pieszo-rowerowych, budowę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz montaż oświetlenia ulicznego. Co więcej, obiekt wyposażony zostanie w infrastrukturę do ładowania elektrycznych samochodów dostawczych i w sekcję ładowarek dla samochodów osobowych. Ponadto powstaną dodatkowe dwa przystanki, dzięki czemu przyszli pracownicy centrum logistycznego będą mogli wybrać najbardziej ekologiczny transport zbiorowy w drodze do i z miejsca pracy.

Program inwestycji DSV

Centrum logistyczne w Wypędach jest jednym z projektów, które znalazły się w programie inwestycji DSV – Global Transport and Logistics w Polsce. Operator zamierza zrealizować szereg projektów z zakresu elektromobilności, magazynowania energii oraz wsparcia właścicieli wynajmowanych przez operatora obiektów magazynowych w zakresie ich modernizacji pod kątem ograniczenia emisyjności. Celem tych działań jest zwiększenie odporności łańcuchów dostaw oraz przyspieszenie procesu zielonej transformacji polskiej branży logistycznej.

Czytaj także:
DPD Polska otwiera nowy oddział w Ełku
DSV – Global Transport and Logistics i Tchibo Polska kontynuują współpracę
DHL z nowym Międzynarodowym Centrum Logistycznym w Poznaniu

Zaloguj się by skomentować