Zaloguj się

Harden Construction ukończył prace nad Panattoni Park Poznań A2

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Harden Construction ukończył halę A w Panattoni Park Poznań A2. W efekcie został ukończony gigantyczny obiekt magazynowy składający się z dwóch hal (A i B) o całkowitej powierzchni 140 tys. mkw., które znajdują się w Robakowie koło Poznania.

Kompleks Panattoni Park Poznań A2 znajduje się w Robakowie koło Poznania 8,5 km od skrzyżowania autostrady A2 z drogą ekspresową S11 oraz niespełna 19 km do Starego Rynku w Poznaniu. Kompleks składa się z dwóch hal, które ulokowane zostały na działce o powierzchni ponad 32 hektarów. Hala B, która została ukończona jako pierwsza ma powierzchnię 80 tys. mkw i była budowana w formule BTS. Jej budowa trwała nieco ponad pół roku, co jest rekordowo szybkim tempem. Przekazanie obiektu do użytkowania firmie H&M Hennes & Mauritz Logistics nastąpiło na początku października 2023 r.

Drugą ukończoną halą jest Hala A, która niedawno oddana do użytkowania. Obiekt ma powierzchnię 61 tys. mkw. i będzie pełnił funkcję logistyczno-magazynową. Na budowę hali A zużyto ok. 650 ton stali konstrukcyjnej oraz 115 ton stali zbrojeniowej. Oprócz tego wykorzystano 1900 m3 betonu do budowy konstrukcji monolitycznej oraz 11 000 m3 betonu posadzkowego. Konstrukcja hali wsparta  jest na 390 słupach żelbetowych.

– Skalę budynku oddaje ilość użytych materiałów budowlanych oraz liczba elementów prefabrykowanych. Do budowy hali A użyto 432 prefabrykaty ścienne, 94 skrzynie dokowej, 36 dźwigarów strunobetonowych oraz 6 belek stropowych i ok 200 mkw stropów prefabrykowanych z płyt HC. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia, które zostało zrealizowane w zaledwie trzy kwartały. Należy również wspomnieć, że część profili zastosowanych w konstrukcji stalowej dachu pochodzi z niskoemisyjnej produkcji wyrobów stalowych – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Budowa hali A to nie tylko sam budynek, ale również infrastruktura wokół niego. W ramach inwestycji powstało 219 miejsc postojowych dla aut osobowych. Wśród nich znajdują się dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz osiem miejsc pozwalających na ładowanie samochodów elektrycznych. Dodatkowo powstała wiata rowerowa na 20 miejsc postojowych dla rowerów oraz dodatkowe 50 zewnętrznych miejsc postojowych. To nie jedyne proekologiczne rozwiązania.

– W ramach budowy Hali A zostało stworzone 385 mkw łąk kwietnych i posadzono ok. 400 drzew i krzewów. W sumie w całym kompleksie zostało posadzone ok. 1400 drzew i krzewów, stworzono 1400 mkw łąk kwietnych, 4 domki dla owadów, 10 budek lęgowych dla ptaków oraz 3 ule dla pszczół. Wdrożono wiele proekologicznych rozwiązań, które sprawią, że kompleks będzie funkcjonował w harmonii z ekosystemem oraz wspierał rozwój bioróżnorodności – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.

Budynek hali A został wybudowany wg oceny Excellent i ubiega się obecnie o uzyskanie certyfikatu BREEAM.

W Panattoni Park Poznań A2 oprócz wymienionych atrakcji znajduje się także duża strefa rekreacji z boiskiem do siatkówki plażowej, torem do gry w boule, urządzeniami do kalisteniki, boiskiem do koszykówki ulicznej, stołem do ping ponga. Dodatkowo na terenie ustawione zostaną automaty paczkowe, które posłużą lokalnej społeczności.

Co ciekawe, w trakcie procesu budowy dużą uwagę poświęcono również aspektom ekonomii cyrkularnej. Przykładem niektórych z podjętych zadań jest planowanie budowy w taki sposób, by zmniejszyć ilości odpadów. Miała to zapewnić segregacja oraz recykling ponad 85% masy wytworzonych odpadów.

Cały kompleks Panattoni Park Poznań A2 został ukończony w niespełna rok. W efekcie Harden Construction zrealizował inwestycję, która dostarczy na rynek 140 tys. mkw powierzchni magazynowej z bliskiej odległości stolicy Wielkopolski oraz przy głównych szlakach komunikacyjnych.

Czytaj także:
Eskulap w 7R City Flex Kraków Airport I
Centrum logistyczne MLP Pruszków II rozrasta się
AFL w MDC2 Park Gliwice

Zaloguj się by skomentować