Zaloguj się

Zarządzanie wielkimi wyzwaniami: kluczowe strategie w logistyce projektowej

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Duże projekty transportowe wcale nie muszą być problematyczne. Odpowiednio zaplanowane staną się co najwyżej wyzwaniem, któremu sprostanie nie nastręczy większych trudności. Istotną kwestią jest tu jednak zastosowanie odpowiednich rozwiązań z zakresu logistyki projektowej, która okazuje się nieocenionym wsparciem w przypadku takich zleceń transportowych.

Logistyka projektowa w pigułce
Logistyka projektowa to nic innego jak specyficzny proces służący transportowi złożonego ładunku. Działania przewoźnika nie ograniczają się jedynie do przewiezienia towaru z punktu A do punktu B, lecz obejmują także szereg pośrednich procesów, które należy wykonać, aby zlecenie mogło zostać zrealizowane. W ich skład mogą wchodzić m.in. takie usługi, jak:

  • opracowanie projektu transportu wykorzystującego jeden środek transportu lub kilka, w zależności od spersonalizowanych oczekiwań inwestora oraz właściwości samego ładunku,
  • przygotowanie wszystkich formalności niezbędnych do zrealizowania usługi transportowej, np. pozwoleń i dokumentów celnych,
  • załadunek i właściwe zabezpieczenie przewożonego towaru w taki sposób, aby nie tylko zminimalizować straty, ale również zoptymalizować ewentualny przeładunek, jeśli okaże się konieczny,
  • ubezpieczenie ładunku na czas transportu na pełnym dystansie – od momentu załadunku aż do rozładowania towaru w miejscu docelowym,
  • realizację usługi transportowej zgodnie z założeniami projektu,
  • pomoc w odprawie celnej, jeśli usługa jest świadczona na trasie międzynarodowej,
  • dystrybucję towarów do klientów docelowych,
  • usługi doradcze na każdym etapie realizacji zleconego projektu, które są świadczone przez indywidualnego kierownika projektu pozostającego do dyspozycji inwestora przez cały czas.

Ze względu na swoją specyfikę logistyka projektowa najczęściej znajduje zastosowanie w branżach związanych z przemysłem ciężkim, a w szczególności z energią alternatywną, EPC, inżynierią mechaniczną i produkcją sprzętu budowlanego.

Czym różni się logistyka projektowa od standardowych, regularnych przewozów?
Realizując dla klienta sam transport, przewoźnik skupia się tylko na małym wycinku całego procesu, który rozpoczyna się od załadunku towarów, a kończy w momencie, gdy te towary trafiają w ręce klientów jednostkowych. Cała reszta tego procesu pozostaje najczęściej w rękach inwestora, który musi zaangażować do tego cały sztab ludzi – a ich doświadczenie w tym zakresie nie zawsze jest wystarczające. Choć poszczególni podwykonawcy powinni ze sobą współpracować, w praktyce wygląda to różnie, czego efektem mogą być niedopatrzenia skutkujące m.in. opóźnieniami w dostawie lub stratami w ładunku.

W uniknięciu takich problemów może pomóc wprowadzenie spójnej logistyki projektowej i oddanie całego zlecenia jednej firmie świadczącej komplementarne usługi, takiej jak np. AsstrA. Dzięki zintegrowanej obsłudze i postępowaniu zgodnie z wcześniej opracowanym planem wszystkie etapy procesu przebiegają sprawnie, a ewentualne słabe punkty zostają szybko rozpoznane i wyeliminowane. To oznacza, że towar dotrze na miejsce w wyznaczonym terminie, bez żadnych opóźnień mogących oznaczać dodatkowe koszty dla przedsiębiorcy.

Dla firmy logistycznej oznacza to, że zlecenie nie polega jedynie na dostarczeniu towarów, lecz na zrealizowaniu całej złożonej usługi. W związku z tym projekt jest zwykle rozciągnięty w czasie, a za moment jego zakończenia przyjmuje się dostarczenie w miejsce docelowe całego wolumenu o określonej objętości i w wyznaczonym terminie.

Z punktu widzenia inwestora najważniejszy jest jednak spokój ducha, jaki wynika ze zlecenia wszystkiego profesjonalistom. Zamiast utrzymywać duże zasoby ludzkie po swojej stronie i tracić czas na kontrolowanie ich pracy, może skupić się na tym, na czym zna się najlepiej, czyli na prowadzeniu biznesu oraz jego skalowaniu. Procesy transportowe zostaną perfekcyjnie zaopiekowane przez zewnętrzną firmę i nie będą generować żadnych problemów wymagających odwracania uwagi od codziennych obowiązków.

Nowoczesne podejście do logistyki projektowej
Powierzenie komuś całego projektu logistycznego wymaga dużego zaufania biznesowego. Z tego powodu pierwszym krokiem planowania strategii w logistyce projektowej jest poznanie indywidualnych potrzeb inwestora oraz zapoznanie się ze specyfiką konkretnego zlecenia pod kątem inżynieryjnym, ekonomicznym, a nawet politycznym, jeśli to konieczne. Dopiero na tej podstawie jest tworzona metodologia pracy i w rezultacie – strategia działania dla konkretnego klienta.

Logistyka projektowa stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnych inwestorów, którzy preferują profesjonalne usługi outsourcingowe zamiast angażowania sił własnych. Właściwie przygotowana strategia pozwoli nie tylko zrealizować usługę transportową, ale również wyręczyć klienta w pobocznych zadaniach, które wymagają dużo czasu lub specjalistycznej wiedzy.

Ostatnio zmieniany w piątek, 22 marzec 2024 07:23
Zaloguj się by skomentować