Zaloguj się

Kolonia po raz czwarty zamawia wodorowe Solarisy

Przewoźnik transportu publicznego w Kolonii Regionalverkehr Köln GmbH (RVK) już po raz czwarty wybrał firmę Solaris na dostawcę autobusów zasilanych wodorem. Dziewięć z nich to autobusy Urbino 12 hydrogen o długości 12 metrów, jedenaście zaś to przegubowe Urbino 18 hydrogen. Po realizacji najnowszego zamówienia wodorowa flota w Kolonii będzie liczyć 84 autobusy Solaris.

W Kolonii już obecnie jeździ 46 autobusów wodorowych marki Solaris, w trakcie produkcji i dostaw jest kolejnych 18 pojazdów. Teraz Solaris otrzymał zamówienie na kolejne 20 autobusów wodorowych, w tym 11 w wersji przegubowej. Zakończenie dostaw nowo zamówionych autobusów zaplanowane jest na pierwszą połową 2025 roku. Dalsze inwestycje w transport publiczny oparty na wodorze potwierdzają zaangażowanie Kolonii w rozwój technologii wodorowej, która staje się fundamentem dla miejskiego systemu komunikacji zbiorowej.

– Kolejne zamówienie na wodorowe autobusy Solaris tej wielkości jest dla nas wyrazem wysokiego zaufania, jakim cieszy się nasza firma i jej produkty. To także znak, że rozwój w kierunku innowacyjnego i bezemisyjnego transportu publicznego postępuje bardzo szybko. Jesteśmy dumni, że RVK, jako pionier w tym zakresie, po raz kolejny zdecydował się na nasze pojazdy i że nasza wieloletnia, oparta na zaufaniu współpraca może być w ten sposób dalej umacniana – powiedział Christian Goll, Dyrektor Zarządzający Solaris Deutschland GmbH.

Dr Marcel Frank, Prezes RVK dodał: „Krok po kroku zbliżamy się do spełnienia naszego celu: braku jakichkolwiek emisji. Działając wspólnie z władzami samorządowymi oraz naszym zarządem transportu, bardzo wcześnie zainwestowaliśmy w rozwiązania wodorowe, w tym odpowiednią infrastrukturę. Dzięki temu jako duży regionalny przewoźnik już dziś dysponujemy pełną siecią wodorowej mobilności”.

Zamówione Urbino 12 hydrogen i Urbino 18 hydrogen wyposażone są w najnowocześniejsze ogniwa paliwowe o mocach odpowiednio 70 kW i 100 kW. Gwarantowany zasięg obydwu pojazdów wynosi

350 km, niezależnie od warunków atmosferycznych i topograficznych. Podobnie jak poprzednie pojazdy dla RVK, modele będą się wyróżniać nowoczesnym wyposażeniem: autobusy będą posiadały wysokowydajną klimatyzację z funkcją grzania pompą ciepła, zaawansowany system monitoringu i informacji pasażerskiej. Wśród systemów wspierających pracę kierowcy warto wskazać zwłaszcza na system monitoringu i zdalnego zarządzania flotą eSConnect oraz system wykrywający obiekty znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu autobusu MobilEye Shield+.

Solaris jest niekwestionowanym liderem europejskiego rynku autobusów wodorowych i posiada największe doświadczenie w produkcji i dostawie tego typu pojazdów. Jego udziały w rynku w 2023 roku wyniosły w segmencie wodorowym imponujące 44,5%. W sumie 180 autobusów wodorowych marki Solaris obsługuje ruch w 10 państwach Europy, w 24 miastach. Kolejne pojazdy są sukcesywnie dostarczane do klientów. Na lata 2024-2026 portfolio zamówień firmy na autobusy wodorowe wynosi ponad 500 pojazdów.

Czytaj także:
ESG jako kierunek działań strategicznych przedsiębiorstw
Rynek autobusów wodorowych według Solaris
Mobilna transformacja Dachser na rzecz klimatu

Zaloguj się by skomentować