Zaloguj się

Nomagic z finansowaniem dla systemów AI w autonomicznych robotach magazynowych

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Nomagic, firma rozwijająca i wdrażająca zrobotyzowane rozwiązania do kompletacji zamówień w magazynach oparte o sztuczną inteligencję, zapewniła sobie 8 mln euro nowego finansowania. Stało się to dzięki podpisaniu umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na finansowanie typu R&D (Research & Development loan). Nowa inwestycja to potwierdzenie rosnącej pozycji rynkowej spółki oraz jej osiągnięć na polu badań i rozwoju AI w obszarze tworzenia rozwiązań magazynowych działających w modelu 99,9%, czyli niemal bez przerwy.

– Umowa z EBI to nie tylko wyraz wiary w nasze prorozwojowe projekty, które zamierzamy zrealizować. To przede wszystkim docenienie naszej dotychczasowej drogi, jaką przeszliśmy od założenia firmy, bowiem tego typu finansowanie trafia wyłącznie do firm z silnym, udokumentowanym popytem rynkowym i mogących pochwalić się wsparciem renomowanych inwestorów. Dzięki niemu będziemy mogli dalej skutecznie konkurować z amerykańskimi firmami – podkreśla Kacper Nowicki, współzałożyciel Nomagic.

– Wspieranie innowacji leży u podstaw strategicznych priorytetów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z przyjemnością informujemy o zapewnieniu niezbędnego kapitału dla Nomagic w ramach programu InvestEU. Nasze zaangażowanie finansowe ma na celu wsparcie Nomagic w rozwoju rozwiązań automatyzacji dla sektora magazynowego – zaznacza prof. Teresa Czerwińska, wiceprezydent EBI.

Duży zastrzyk kapitału z przeznaczeniem na badania i rozwój pojawia się w kluczowym momencie dla Nomagic. Polski startup przyspiesza z  komercjalizacją i zdobywa kolejnych chętnych na swoje rozwiązania, szczególnie na flagowe produkty czyli justInduct for Pocket Sorters i justPick for AutoStore. Niedawno ogłoszone partnerstwa z wiodącymi zewnętrznymi firmami logistycznymi (tzw. 3PL), takimi jak Fiege i Arvato, ugruntowały pozycję Nomagic jako lidera w branży zrobotyzowanej obsługi przedmiotów w centrach logistycznych.

Pozyskany od EBI kapitał zostanie przeznaczony na przyspieszenie strategicznych projektów w zakresie badań i rozwoju systemów AI w Nomagic. Znaczna część funduszy zostanie przeznaczona więc na udoskonalenie już i tak wyróżniających się w branży rozwiązań w zakresie zrobotyzowanej kompletacji zamówień, w szczególności technologii React.AI.

React.AI, dzięki opartym na analizie wideo zaawansowanym funkcjom wykrywania anomalii, identyfikuje nawet rzadkie błędy w kompletacji zamówień w magazynie, takich jak podniesienie i spakowanie dwóch przedmiotów np. wówczas gdy przedmioty są sklejone lub niezamknięte pudełka otwierają się podczas działań robotów. Po zidentyfikowaniu problemu React.AI automatycznie reaguje i koryguje te błędy, dzięki czemu operacje są kontynuowane bez konieczności ludzkiej interwencji na miejscu. Nowe fundusze od EBI pozwolą Nomagic wdrożyć tę technologię we wszystkich swoich robotach i umożliwić procesowi kompletacji z ich udziałem wielogodzinną autonomię na nocnych oraz weekendowych zmianach, gdy w magazynach nie ma żadnych operatorów.

– Nomagic zbudował światowej klasy, zwinny zespół ekspertów i praktyków AI, dążący do opracowania rozwiązań o efektywności na poziomie 99,9%. Taki standard zapewniają naszym klientom najlepszą obsługę i pewny zwrot z inwestycji. Oznacza to budowanie platformy i funkcji, które co prawda nie są widoczne gołym okiem podczas obserwowania pracy naszych robotów, ale są niezbędne do zapewnienia klientowi największej wartości biznesowej. Doskonałą próbką naszych możliwości w zakresie wykorzystania AI jest technologia Nomagic React.AI, którą dzięki nowemu finansowaniu wdrożymy we wszystkich naszych robotach produkcyjnych – podkreśla Marek Cygan, współzałożyciel i Chief AI Officer Nomagic i od niedawna również członek zespołu doradczego ds. AI w Ministerstwie Cyfryzacji.

Aktualnie roboty Nomagic są obecne w kilkunastu centrach logistycznych na świecie m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Norwegii. Z właśnie ogłoszonym finansowaniem spółka zebrała 38 mln USD kapitału od inwestorów w USA i Europie.

Dane Research and Markets i Mordor, pokazują, że wartość globalnego rynku automatyki magazynowej do 2025 r. wyniesie 31 mld USD, natomiast rynek robotów do kompletacji zamówień rośnie w tempie 62,5% i do 2026 r. osiągnie wartość 2,9 mld USD.

Czytaj także:
Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w logistyce magazynowej
GXO prowadzi pilotażowy projekt robotyki magazynowej wspomaganej AI
Nowoczesne technologie w nowym magazynie DB Schenker

Zaloguj się by skomentować