Zaloguj się

Pierwsze elektryczne autobusy w Tallinie

Firma Solaris Bus & Coach właśnie dostarczyła 15 elektrycznych autobusów Solaris Urbino największemu estońskiemu przewoźnikowi komunikacji publicznej, Aktsiaselts Tallinna Linnatransport (TLT), który obsługuje transport miejski w stolicy Estonii. Wartość kontraktu, obejmującego dostawę autobusów oraz infrastrukturę ładowania, przekroczyła 10 milionów EUR.

Kilka miesięcy temu przedstawiciele władz Tallina i spółki transportowej TLT podpisali z Solarisem umowę na dostawę piętnastu autobusów bateryjnych. Dostarczone modele to Solaris Urbino 12 electric. Autobusy elektryczne mogą być ładowane zarówno przez złącze typu plug-in, jak i za pomocą pantografu odwróconego, czyli urządzenia opuszczanego ze stacji ładowania na szyny znajdujące się na dachu pojazdu. Są to pierwsze autobusy bateryjne nie tylko w Tallinie, ale również w Estonii.

Oprócz dostawy samych pojazdów, kontrakt obejmuje również dostarczenie infrastruktury ładowania – 15 stacjonarnych ładowarek, które będą działać w zajezdni oraz dwóch stacji pantografowych zlokalizowanych w mieście na trasach, na których będą kursować elektryczne Solarisy.

Według Kaido Padar, członka zarządu TLT, wprowadzenie elektrycznych autobusów na regularną trasę oznacza początek nowej ery w publicznym transporcie w stolicy, jak i w całej Estonii, a kolejnym celem jest całkowite przejście na pojazdy zeroemisyjne.

– Będziemy pierwszymi w Estonii, którzy zdobędą bezcenne doświadczenie, jak autobusy bateryjne zachowują się w naszym klimacie, jakie mają właściwości jezdne i jaki komfort zapewniają pasażerom. Jesteśmy gotowi spotykać się z innymi przewoźnikami i dzielić się naszymi doświadczeniami, tak, aby nowoczesne pojazdy elektryczne dotarły również na ulice innych estońskich miast – powiedział Padar.

Po raz pierwszy pojazdy Solarisa pojawiły się w stolicy Estonii 12 lat temu. Oprócz 350 autobusów CNG, Solaris dostarczył również do Tallina 50 zeroemisyjnych trolejbusów Trollino.

Czytaj także:
Elektryczny samochód ciężarowy Volvo dla transportu miejskiego
Kolejne autobusy elektryczne dla Warszawy
FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Zaloguj się by skomentować