Zaloguj się

BayWa r.e. najemcą CTPark Gdańsk Port

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Firma BayWa r.e. korzysta z 25 000 mkw. powierzchni w parku biznesowym CTPark Gdańsk Port. Unikatowe walory użytkowe tego obiektu, zapewniające najwyższy poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa, pozwolą wykorzystać przestrzeń do magazynowania i dystrybucji produktów dedykowanych sektorowi zielonej energii, w tym przede wszystkim baterii, a także modułów i falowników PV czy elementów konstrukcji montażowych novotegra.

BayWa r.e. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów z północnej części Polski. W CTPark Gdańsk Port planuje uruchomienie pełnej obsługi zamówień, stanowiącej odpowiedź na zapotrzebowania jej biznesowych partnerów. Celem firmy jest realizacja zamówień całości portfolio produktowego BayWa r.e. Solar Systems, w tym modułów fotowoltaicznych takich marek, jak: Hyundai, Longi Solar, Jinko Solar, Trina Solar, JA Solar czy modułów do zastosowania w agrofotowoltaice HT SAAE. BayWa r.e. prowadzić tam będzie również dystrybucję falowników (tzw. inwerterów fotowoltaicznych) od Huawei, GoodWe, Sungrow i SolarEdge oraz tych produkcji europejskiej, czyli KOSTAL, Fronius i SMA. Zakłada także możliwość oferowania przestrzeni magazynowej innym przedsiębiorstwom z branży i wspieranie ich w importowej, magazynowej, celnej i podatkowej obsłudze dostaw.

Powierzchnia w CTPark Gdańsk Port w ujęciu krótkoterminowym pozwoli najemcy zabezpieczyć miejsca niezbędne do obsługi rynku PV i importu z Azji modułów i falowników oraz rozwinąć dodatkowe usługi dla branży PV w całym łańcuchu dostaw. W dłuższej perspektywie, BayWa r.e. Solar Systems planuje stworzenie tam centrum logistycznego dla całej grupy kapitałowej, które będzie wspierać wszystkie spółki dystrybucyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. W planach firmy jest również rozszerzenie działalności na Węgry i otworzenie biura sprzedaży w sąsiedztwie wynajętego budynku.  

– CTPark Gdańsk Port to obiekt premium, który spełnia szereg wymagań i standardów związanych ze składowaniem rozwiązań z portfolio BayWa r.e. Solar Systems. Zapewnia między innymi odpowiednią temperaturę, oferuje najwyższy poziom zabezpieczeń i optymalne doświetlenie wnętrz. W odpowiedzi na nasze oczekiwania, deweloper CTP Polska w przestrzeni magazynowej stworzy także dedykowaną infrastrukturę przeciwpożarową. Po pełnym uruchomieniu operacji, planujemy umieszczenie tam stacji ładowania baterii pozwalających na bieżącą weryfikację poziomu naładowania według wskazań producentów, a w razie potrzeby – ich doładowanie przed wysyłką do klientów. Liczymy, że ta inwestycja wzmocni naszą pozycję zarówno na polskim rynku, jak i w ramach wewnętrznej struktury całego koncernu BayWa – mówi Łukasz Zaziąbł, Dyrektor Zarządzający w BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o.o.

Z perspektywy najemcy bardzo istotną rolę odgrywa lokalizacja CTPark Gdańsk Port, a więc bezpośrednie sąsiedztwo terminalu DCT – największego terminalu kontenerowego na Bałtyku oraz dostęp do południowej obwodnicy Trójmiasta, autostrady A1 i sieci kolejowej. Co więcej, dach obiektu dostosowany jest do instalacji paneli fotowoltaicznych, co stanowiło kolejny atut w związku z misją zrównoważonego rozwoju realizowaną przez firmę BayWa r.e.

– CTPark Gdańsk Port oferuje przestrzeń o najwyższym poziomie konkurencyjności i lokalizacji pozwalającej na niezakłócone wykorzystywanie znajdującej się tam infrastruktury transportowej. Jednocześnie budowanie community w ramach CTParks jest nieodłączną częścią naszego DNA, dlatego aktywnie uczestniczymy w tym procesie razem z najemcami, między innymi łącząc ich z potencjalnymi partnerami biznesowymi i tworząc tym samym wartość dodaną do prowadzonych przez nich działań operacyjnych. W przypadku współpracy z firmą BayWa r.e. Solar Systems byliśmy zaangażowani w organizację Forum Handlowego PV Power Days, czyli pierwszego tego typu wydarzenia poświęconego branży OZE w województwie pomorskim, które towarzyszyło oficjalnemu otwarciu magazynu BayWa r.e. w naszym obiekcie –  mówi Bogi Gabrovic, Director of Client Relations & Corporate Affairs w CTP Polska.

Rynek OZE w Polsce wyróżnia się dużą dynamiką wzrostu (rekordowe 61% w latach 2021-2022)[1]. W 2023 roku skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła około 13 GW. Prognozy IEO wskazują, że już na koniec przyszłego roku wartość ta wzrośnie do 26,8 GW, co sprawi, że Polska znajdzie się w pierwszej trójce państw UE dysponujących największą mocą zainstalowaną[2].

Północna część naszego kraju staje się strategicznym miejscem do lokalizowania centrów magazynowo-logistycznych wśród firm operujących w szeroko rozumianej branży odnawialnych źródeł energii. To efekt szeregu planowanych tam inwestycji, takich jak terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który ma zostać uruchomiony w 2025 roku oraz przewidzianego na 2026 roku podobnego terminalu w Gdańsku. Dużą rolę w tym trendzie odgrywa także zapowiedziana morska farma wiatrowa Baltic Power. Już od pewnego czasu w regionie trójmiejskim energia wiatrowa korzystnie bilansuje się z energią słoneczną, wzajemnie się uzupełniając.

BayWa r.e. to wiodący deweloper energii odnawialnej oraz dystrybutor i dostawca usług i rozwiązań dla branży energetycznej. Swoje operacje prowadzi w 34 krajach. W 2023 roku grupa BayWa r.e. Solar Trade zwiększyła wolumen sprzedaży wszystkich kategorii produktów po raz pierwszy w histori działalności przekraczając 10 GW. Główna siedziba polskiej spółki mieści się pod Krakowem (Zabierzów), gdzie posiada biuro sprzedaży i dwa magazyny. BayWa r.e. Solar Systems sp. z o.o. obsługuje rynek polski, rumuński i bułgarski, a projektowo także kraje bałkańskie (Macedonia i Chorwacja). Wspiera ponadto Ukrainę, gdzie obecnie niezbędne jest budowanie rozproszonych źródeł energii, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne. Zatrudnia ponad 70 osób, jednak ze względu na otworzenie siedziby w CTPark Gdańsk Port planuje dalszy rozwój kadry.

CTPark Gdańsk Port, znajdujący się w portfolio dewelopera CTP Polska, zlokalizowany jest na obszarze 21,3 ha. Aktualnie oferuje 60 154 mkw. nowoczesnej przestrzeni magazynowo-logistycznej, a docelowo dostarczy na lokalny rynek około 117 000 mkw. powierzchni w ramach dwóch budynków. Wśród operujących tam najemców znajdują się takie marki, jak Morska Agencja Gdynia oraz NEFAB.

[1] Instytut Energii Odnawialnej. Rynek Fotowoltaiki w Polsce, XI edycja, maj 2023, Warszawa.
[2] tamże.

Czytaj także:
DM Drogerie Markt w nowym magazynie Prologis
CTP: Hermes Fulfilment rozwija w Polsce logistykę zwrotów
MDC2 Park Łódź South redukuje emisję dwutlenku węgla

Zaloguj się by skomentować