Zaloguj się

Bezemisyjne dostawy DB Schenker na trasach długodystansowych

Przyszłość należy do pojazdów ciężarowych przyjaznych dla środowiska i klimatu. DB Schenker nieprzerwanie więc kontynuuje rozwój w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych, tym razem w Szwecji. Jest pierwszą firmą w tym kraju, która rozpoczęła testy elektrycznego samochodu ciężarowego Scania R 450e w regularnym transporcie dalekobieżnym. Kurs na 300-kilometrowej trasie z Jönköping do Södertälje trwa około trzech godzin.

– Testy mają na celu zdobycie przez DB Schenker cennego doświadczenia w zakresie w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych w regularnym ruchu dalekobieżnym. Elektryfikacja pojazdów ciężkich odgrywa kluczową rolę w naszym przejściu na transport neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, a ponieważ ruch ciężarowy odpowiada za największe emisje, jest to dla nas niezwykle ważne – mówi Anna Hagberg, Head of Network & Scheduled Services, DB Schenker

Podczas gdy mniejsze e-ciężarówki są już coraz częściej używane na krótkich trasach, na przykład w transporcie dystrybucyjnym w miastach, korzystanie z bezemisyjnych pojazdów użytkowych z ciężkimi ładunkami jest nadal wyzwaniem. Długie dystanse z ciężkimi ładunkami stawiają wysokie wymagania ciężarówkom i infrastrukturze ładowania.

Projekt E-Charge zrzesza czternastu partnerów, którzy wspólnie opracowują i testują akumulatorowy transport długodystansowy. Testy są przeprowadzane w rzeczywistych warunkach pracy ciężarówek w Szwecji i są dostosowane do czasu jazdy i odpoczynku kierowców. Po trzech latach przygotowań i badań w ramach projektu E-Charge, DB Schenker rozpoczyna testowanie e-ciężarówki w codziennych operacjach transportu dalekobieżnego.

W ramach projektu E-Charge, w pełni elektryczna ciężarówka zastąpi ciężarówkę z silnikiem diesla. Samochód będzie przewozić towary między terminalami w Jönköping i Södertälje wieczorem i w nocy, a w ciągu dnia rozwozić je do klientów.

Siedem akumulatorów w Scania R 450e ma pojemność 728 kilowatogodzin. Liczba akumulatorów została zwiększona, aby umożliwić przejechanie około 300 kilometrów bez ładowania pośredniego w skandynawskich warunkach pogodowych przy masie całkowitej pojazdu wynoszącej 64 tony metryczne i długości 24 metrów. Ciężarówka R 450e jest pierwszą bateryjno-elektryczną ciężarówką długodystansową Scania o takim zasięgu. Pojazd jest ładowany za pomocą ładowarek ABB E-mobile o dużej mocy w terminalach DB Schenker.

Projekt E-Charge

Projekt E-Charge skupia czternastu partnerów z dziedziny budowy pojazdów, nauki, logistyki, energii elektrycznej i paliw, aby wspólnie opracować i przetestować akumulatorowo-elektryczny transport długodystansowy. Współpraca międzysektorowa i rozwój mają szczególne znaczenie w projekcie. Celem jest prowadzenie badań w praktycznie wszystkich obszarach związanych z wyzwaniami projektu: od zużycia energii przez pojazdy po wymiarowanie ładowarek i stacji ładowania oraz wpływ na sieć energetyczną po wpływ na transport i logistykę.

Źródło: DB Schenker

Czytaj także:
Ciężarówki bezemisyjne rozwożą produkty PepsiCo w Warszawie
DB Schenker zwiększa standardy obsługi sektora healthcare
Pierwszy w Polsce HUB ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych

Zaloguj się by skomentować