Zaloguj się

Łódź zamawia 63 autobusy hybrydowe

Przedstawiciele firmy Solaris i MPK Łódź podpisali umowę na dostawę w formie najmu 63 autobusów z napędem mild hybrid. Zakres umowy obejmuje serwis i utrzymanie pojazdów przez okres 10 lat. Dostawy 12- i 18-metrowych niskoemisyjnych autobusów są przewidziane na ostatni kwartał 2024 roku.

W ramach przetargu rozpisanego przez MPK Łódź firma Solaris dostarczy 15 autobusów Urbino 12 i 48 sztuk Urbino 18. Wszystkie modele będą wyposażone w napęd mild hybrid. Nowe autobusy zostaną rozdzielone między dwie zajezdnie w Łodzi – Zajezdnię Limanowskiego i Zajezdnię Nowe Sady. Wśród zamówionych autobusów 12-metrowych, jeden będzie wyróżniał się wyposażeniem i zostanie przystosowany dla Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź do nauki jazdy.

– Powierzono dziś naszej firmie imponujący kontrakt na 63 nowoczesne autobusy typu mild hybrid. To kontynuacja trwającej już 24 lata współpracy z MPK Łódź. Już teraz w łódzkim taborze jeździ ponad 250 Solarisów. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać miasto w realizacji tak ambitnych projektów – podkreślił Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży w firmie Solaris.

Napęd typu mild hybrid, na który zdecydowało się MPK Łódź, stanowi naturalne rozwinięcie technologii rekuperacyjnej, wykorzystującej energię wytwarzaną w procesie hamowania. Dzięki temu pojazdy emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska niż wymagają tego restrykcyjne normy EURO 6 dla silników spalinowych. System bazuje na trzech kluczowych elementach: maszynie elektrycznej, systemie magazynowania energii oraz sterowniku układu nadzorującego pracę systemu. W trakcie hamowania autobusu maszyna elektryczna pracuje jak generator i maksymalną możliwą mocą ładuje magazyn energii. Gdy w magazynie jest dostępna energia, w trakcie przyspieszania maszyna elektryczna pracuje jako silnik elektryczny i wspomaga pracę silnika spalinowego.

Urbino mild hybrid to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na nowoczesne pojazdy komunikacji miejskiej, które minimalizują wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie pozwalają obniżyć zużycie paliwa. Kilka miesięcy temu firma Solaris wygrała inny znaczący przetarg na autobusy właśnie z tym napędem: 110 autobusów hybrydowych typu mild hybrid dla przewoźnika ATAC w Rzymie.

Źródło: Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

Czytaj także:
Elektromobilność najlepiej sprawdza się w logistyce miejskiej
Olbrzymie zamówienie na 354 autobusy
Polski rynek e-mobility na plusie w I kwartale 2024

Zaloguj się by skomentować