Zaloguj się

Colliers podsumowuje I kw. 2024 na rynku nieruchomości logistycznych

Po dynamicznym i pełnym wzrostów 2023 roku I kwartał 2024 roku na rynku nieruchomości przemysłowo-logistycznych w Polsce przyniósł lekkie spowolnienie. Całkowite zasoby rynku przekroczyły w tym czasie 32 mln mkw., a do użytku oddano około 850 tys. mkw. nowej powierzchni. W porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku mogliśmy zaobserwować spadek o ok. 30% po stronie popytu brutto. Niższy niż przed rokiem okazał się też wolumen rozpoczętych budów – wyniósł on 350 tys. mkw.

W ciagu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku całkowite zasoby rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych przekroczyły 32,3 mln mkw. Jednocześnie w budowie pozostawało kolejne 2,3 mln mkw. powierzchni. Do użytku oddane zostało około 850 tys. mkw., co stanowiło najwyższy wynik od pierwszego kwartału ubiegłego roku. Wśród największych nowo otwartych obiektów wymienić można m.in. Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub o powierzchni 92 tys. mkw. oraz GLP Wrocław V Logistics Centre o powierzchni 86 tys. mkw.

Popyt powrócił do stanu sprzed pandemii

Popyt brutto w I kwartale 2024 roku wyniósł niemal 900 tys. mkw., co w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego stanowiło spadek o około 1/3. Popyt netto zmalał o około 15%. Mimo tego nominalnie wolumeny popytu wciąż pozostają relatywnie wysokie i porównywalne do wartości, które mogliśmy obserwować już w latach 2018–2019.

Początek 2024 roku przyniósł też kontynuację trendu stabilizacji stawek czynszu, a w niektórych regionach zaobserwowano nawet ich spadki – mówi Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers. – Pokazuje to więc, że po okresie intensywnego wzrostu rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce wchodzi w fazę stabilizacji, stwarzając tym samym nowe perspektywy i wyzwania dla inwestorów oraz deweloperów – dodaje Maciej Chmielewski.

Coraz więcej niewynajętej powierzchni

W pierwszym kwartale 2024 roku rozpoczęto budowę zaledwie 350 tys. mkw. nowej powierzchni, co stanowi najsłabszy wynik od końca 2022 roku. Mimo to całkowity wolumen powierzchni w budowie wciąż pozostaje wysoki, notując wzrost o około 7% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Stopa pustostanów kontynuowała trend wzrostowy zapoczątkowany już na początku 2022 roku, osiągając 8,1% na koniec marca 2024 roku, co oznacza wzrost o 1,9 p.p. r/r.

Rosnący odsetek pustostanów to wynik przede wszystkim znacznego wolumenu nowej podaży, która nie została w pełni wynajęta. Niemal połowa powierzchni dostarczonej na rynek w pierwszym kwartale bieżącego roku pozostaje bowiem bez najemcy. Od początku 2022 roku 66% dostępnej powierzchni na rynku znajduje się w obiektach oddanych do użytku od tego czasu. Prognozy na kolejne kwartały sugerują, że stopa pustostanów nadal oscylować będzie wokół 7–8% – mówi Antoni Szwech, Starszy Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Dynamiczna sytuacja w regionach

W pierwszym kwartale 2024 roku podpisano kilka znaczących umów najmu. W Hillwood Łódź II i Panattoni Park Poznań A2 najemcy z sektora handlowego wynajęli odpowiednio 62 tys. mkw. i 60 tys. mkw. Firma ID Logistics wynajęła natomiast 50 tys. mkw. w Panattoni Park Poznań West Gate II.

Wśród rynków regionalnych pod względem podaży w I kwartale 2024 roku dominowały województwa śląskie i mazowieckie (bez Warszawy), oba z wynikiem powyżej 5 mln mkw. powierzchni. Najniższą podaż obserwujemy natomiast w woj. podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. W świętokrzyskiem odnotowujemy natomiast największy wskaźnik pustostanów – aż 18%, najmniej wolnej powierzchni jest w woj. podkarpackim, opolskim i warmińsko-mazurskim – zaledwie od 2 do 4%.

Źródło: Colliers

Czytaj także:
Dobre perspektywy dla rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce – Raport Newmark
E-konsumenci w Polsce - wyniki badania Barometr e-Shopper 2023
Rynek powierzchni magazynowych nadal jest w cenie

Zaloguj się by skomentować