Zaloguj się

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 r.

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

LPP Logistics, blisko dwa lata po przejęciu sterów nad kompleksową obsługą sieci zaopatrzenia i dystrybucji polskiej grupy odzieżowej LPP, wchodzi w kolejny etap znaczących inwestycji. W związku z planowaną rozbudową sieci sprzedaży marek LPP oraz rosnącym znaczeniem kanału e-commerce operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł do końca 2025 r. Zgodnie z planem zarządzana przez LPP Logistics powierzchnia magazynowa zwiększy się w tym czasie do 700 tys. m2. Inwestycje te pozwolą na wzmocnienie mocy operacyjnych, a tym samym obsługę większych wolumenów i sprawne zarządzanie dostawami do salonów i klientów sklepów internetowych łącznie na blisko 40 rynkach.

Obserwowane w ostatnich latach zmiany w branży handlowej pokazały, że sprawnie działające i kompleksowe zaplecze logistyczne pozwala na rozwój biznesu pomimo turbulencji rynkowych. Punktem zwrotnym w podejściu LPP do zarządzania obszarem zaopatrzenia i dystrybucji była pandemia oraz późniejsza sytuacja geopolityczna związana z wojną w Ukrainie. Okazało się wówczas, że branża retail jest w stanie sprzedawać tyle, na ile pozwalają jej moce operacyjne logistyki. Dynamiczne zmiany w układzie sił między kanałami sprzedaży i rosnący na znaczeniu e-commerce utwierdziły zarząd Grupy LPP w przekonaniu, że bez dalszych inwestycji w ten obszar trudno będzie utrzymać tempo wzrostu. Podjęta w związku z tym w 2022 r. decyzja o wyłonieniu ze struktury Grupy spółki LPP Logistics dała podstawy do znacznego wzmocnienia sieci zaopatrzenia i dystrybucji i rozpoczęła proces dostosowania modelu logistyki do realizacji przyszłych planów rozwoju polskiego producenta odzieży.

– Cały okres poprzedzający powołanie LPP Logistics i nasze pierwsze dwa lata na rynku były etapem adaptacji. Niełatwa sytuacja geopolityczna oraz zmieniające się jak w kalejdoskopie nawyki konsumenckie skłaniały nas do poszukiwania szytego na miarę modelu działania, który pozwoliłby LPP zachować odporność wobec niekorzystnych tendencji rynkowych. Kluczowym determinantem okazała się zmiana strategii ekspansji i przekierowanie uwagi spółki ze wschodu na rynki południowe. W odpowiedzi na zaistniałą potrzebę biznesową zaledwie w ciągu roku powstało nasze pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne w Rumunii. Dzięki inwestycjom w powierzchnię magazynową oraz technologie i automatykę, zbudowaliśmy solidne zaplecze logistyczne, które pozwoliło oprzeć rozwój Grupy LPP na bardzo silnym fundamencie. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż dwa lata temu. Tworzymy ponad 800-osobowy zespół wyspecjalizowanych ekspertów, a łącznie z pracownikami magazynowymi pracuje dla nas 6 tys. osób. W świetle aktualnych prognoz biznesowych z wyprzedzeniem planujemy kolejne inwestycje, a naszym nadrzędnym celem jest to, by logistyka nie była hamulcem dla rozwoju biznesu lecz skutecznie go wspierała – komentuje Sebastian Sołtys, prezes zarządu LPP Logistics.

W bieżącym roku Grupa LPP zamierza otworzyć 700 nowych salonów w Polsce i za granicą. Z kolei w ciągu trzech najbliższych lat gdański producent chce zwiększyć liczbę sklepów dwukrotnie. W rozbudowie sieci sprzedaży spółka widzi szansę na podwojenie sprzedaży w stosunku do 2023 roku. Droga do realizacji tego celu wymaga jednak zwiększenia mocy operacyjnych logistyki. Obecna sieć zaopatrzenia i dystrybucji LPP Logistics obejmuje osiem obiektów, w tym trzy centra dystrybucyjne w Polsce i uruchomione z początkiem br. pierwsze zagraniczne w Rumunii oraz sieć fulfillment centers do obsługi e-commerce. Ich łączna powierzchnia wynosząca obecnie blisko 500 tys. m2, zgodnie z planem do końca 2025 r. ma wzrosnąć o kolejne 200 tys. m2. Jedną z kluczowych inwestycji w tym czasie będzie oddanie do użytku w pierwszym kwartale 2025 r. nowej hali Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim.

– Uruchomiony zaledwie dwa lata temu magazyn w Brześciu Kujawskim pozwolił nam wykorzystać potencjał sprzedażowy marek w Europie Centralnej i Południowej. Ambitne plany rozwoju sieci sprzedaży LPP na najbliższe trzy lata, skłoniły nas do tego, by podwoić możliwości operacyjne tego obiektu i zwiększyć jego powierzchnię o dodatkowe 85 tys. m2. Będzie to nasze największe centrum dystrybucyjne. Jako operator logistyczny grupy odpowiadamy też za realizację rocznie blisko 40 mln zamówień z kanału online, którego potencjał również wzrasta. Dlatego w najbliższym czasie nasza sieć powiększy się o dodatkowe magazyny do obsługi e-commerce – jeden w Polsce i jeden w Rumunii. Jeszcze przed rokiem trudno było przewidzieć skalę kontynuacji silnego wzrostu e-commerce jaki odnotowuje LPP. Jest to zatem dla nas sygnał, że to czas na inwestycje w rozbudowę i automatyzację naszych obiektów – zapowiada Sebastian Sołtys.

Do końca 2025 r. spółka planuje inwestycje na poziomie 450 mln zł, które przeznaczy na obiekty logistyczne oraz ich wyposażenie w technologię oraz automatykę, w tym m.in. rozwiązania z wykorzystaniem systemów opartych o roboty ACR oraz AMR. Spółka stawia przy tym na skalowalne rozwiązania, dostosowane do dynamicznego rozwoju e-commerce. Obok znaczącego już potencjału powierzchni magazynowej, wdrażanie technologii umożliwiającej szybkie jej rozwijanie w miarę zmieniających się potrzeb, daje LPP Logistics możliwość elastycznego odpowiadania na aktualne potrzeby biznesu.

Źródło: LPP Logistics 

Czytaj także:
Panattoni z finansowaniem na budowę Panattoni Park Szczecin V
7R wraz z WOOD & Company inwestują w powierzchnie logistyczne na Pomorzu
Prologis kupił 23 hektary pod Warszawą

Zaloguj się by skomentować