Zaloguj się

Oświęcim zamawia elektryczne autobusy z ładowarkami

Solaris Bus & Coach zawarł dzisiaj umowę z Miejskim Zakładem Komunikacji w Oświęcimiu, obejmującą dostawę sześciu autobusów elektrycznych Urbino 9 LE electric. Pojazdy zostaną dostarczone w 2025 i 2026 roku. To kolejne polskie miasto rozbudowujące swoją flotę autobusową o pojazdy z napędem bezemisyjnym.

Reprezentanci firmy Solaris i MZK w Oświęcimiu podpisali umowę na dostawę sześciu autobusów elektrycznych Urbino 9 LE electric. W ramach kontraktu producent dostarczy również trzy dwustanowiskowe ładowarki zajezdniowe, o mocy 120 kW każda. Realizacja zamówienia planowana jest na 2025 i 2026 rok. To kolejna inwestycja miasta w autobusy bateryjne. Solaris dostarczył do Oświęcimia pierwszy autobus z napędem elektrycznym w 2020 roku. Teraz do Urbino 12 electric dołączy 6 sztuk najkrótszego modelu w portfolio producenta – niskowejściowej wersji 9-metrowej.

Ten kompaktowy model marki Solaris został skonstruowany w taki sposób, by można go było dopasować do wymogów homologacyjnych w klasie I lub II. Mimo swoich niewielkich gabarytów, pojazd wyposażony jest w znaczną liczbę miejsc siedzących, umożliwiającą wygodną jazdę nawet na dłuższych odcinkach tras. Jednocześnie kompaktowe wymiary pojazdu sprawiają, że doskonale poradzi sobie w ciasnej przestrzeni miejskiej. Autobus stanowi więc doskonały element łączący sieć dróg miejskich i podmiejskich na obszarze aglomeracji.

Wszystkie zamówione autobusy zostaną wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy 300 kWh. W ciągu dnia, szybkie uzupełnianie energii będzie odbywać się poprzez pantograf. W nocy z kolei, pojazdy będą ładowane na terenie zajezdni przez standardowe złącze kablowe typu plug-in. W klimatyzowanych autobusach zostanie zapewniony dostęp do sieci WiFi, a pasażerowie będą mogli podładować swoje urządzenia mobilne za pomocą gniazd USB.

Sprzedaż bezemisyjnych autobusów wzrasta w Polsce niezwykle dynamicznie z każdym miesiącem. To odzwierciedlenie ogólnoeuropejskiego trendu zwrotu w stronę przyjaznej dla mieszkańców i środowiska zbiorowej komunikacji publicznej. Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w tym segmencie.

Źródło: Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

Czytaj także:
Elektryczny samochód ciężarowy Volvo dla transportu miejskiego
Kolejne autobusy elektryczne dla Warszawy
FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Zaloguj się by skomentować