Zaloguj się

Jakie narzędzia wykorzystują przewoźnicy podczas dostaw farmaceutyków?

Dostarczanie leków w nienaruszonym stanie i na czas jest fundamentem zdrowia pacjentów. Logistyka farmaceutyczna należy do najbardziej wymagających sektorów, gdzie precyzja, bezpieczeństwo i jakość muszą być zachowane na każdym etapie dostaw. W odpowiedzi na te wyzwania, innowacyjne technologie monitorowania i śledzenia stają się ważnym elementem, umożliwiającym skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz zapewnienie najwyższych standardów jakości produktów leczniczych.

Kluczowe znaczenie mają nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na śledzenie i monitorowanie produktów od momentu ich wytworzenia aż po dostarczenie do aptek i szpitali. W branży farmaceutycznej stosowane są różnorodne rozwiązania, które zapewniają utrzymanie najwyższych standardów jakości. Oto cztery najważniejsze technologie, które mogą ułatwić dostawę farmaceutyków.

Kody kreskowe i QR

Są to najprostsze i najpowszechniejsze metody identyfikacji produktów leczniczych. Kody te zawierają informacje o nazwie, producencie, numerze partii, terminie ważności i innych parametrach produktu. Dzięki nim dostawcy mogą szybko zweryfikować autentyczność i jakość leku oraz sprawnie zarządzać zapasami i gromadzić dane.

RFID: zaawansowane monitorowanie i automatyzacja

Bardziej zaawansowaną technologią jest Radio Frequency Identification (RFID). Metoda ta wykorzystuje fale radiowe do komunikacji między etykietami RFID a czytnikami, umożliwiając identyfikację, lokalizację i monitorowanie produktów w czasie rzeczywistym.  

Można z nich odczytać dane z większej odległości. Umożliwiają nie tylko identyfikację, ale także lokalizację i monitorowanie produktów leczniczych w czasie rzeczywistym oraz automatyzację niektórych procesów logistycznych, takich jak inwentaryzacja kontrola przyjęć i wydań a nawet planowanie wyładunków i załadunków – mówi Wojciech Fuks, Menedżer Zespołu Wsparcia i Rozwoju Systemów IT Pharmalink.

GPS: śledzenie transportu

Powszechnie znany system nawigacji satelitarnej, umożliwia precyzyjne śledzenie leków i monitorowania pojazdów transportowych przewożących medykamenty, a także do planowania i optymalizacji tras, czasu i kosztów dostaw. W branży farmalogistycznej GPS jest często wyposażony w rejestratory temperatury wewnątrz pojazdu, co pozwala na monitorowanie warunków i lokalizacji aut, zapewniając ciągłość łańcucha chłodniczego i umożliwiając szybką reakcję na niespodziewane sytuacje, takie jak opóźnienia, awarie czy kradzieże.

IoT: precyzyjne monitorowanie stanu leków

Sieć urządzeń i sensorów, które są połączone ze sobą i z internetem, mogą zbierać, przesyłać i analizować dane. Internet Rzeczy (IoT) jest wykorzystywany do śledzenia i monitorowania stanu produktów leczniczych, takich jak temperatura, wilgotność, ciśnienie, wstrząsy, poziom naładowania baterii czy otwarcie opakowania. IoT umożliwia zdalne sterowanie i zarządzanie urządzeniami oraz generowanie alertów i raportów, co zapewnia jakość i bezpieczeństwo leków, a także optymalizację procesów logistycznych i redukcję strat

W dostawie kluczowy jest personel

Technologie śledzenia i monitorowania wymagają odpowiednich kwalifikacji i kompetencji pracowników, którzy je wdrażają i użytkują. Personel musi posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu technologii, systemów, procesów, produktów, regulacji i standardów, które dotyczą logistyki farmaceutycznej. Powinien też być także zdolny do obsługi, konfiguracji, zarządzania, monitorowania, analizy, rozwiązywania problemów, a także do przeszkolenia i współpracy z innymi podmiotami. Dlatego technologie śledzenia i monitorowania wymagają ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji personelu, np. poprzez szkolenia, kursy, certyfikaty, konsultacje, wymianę doświadczeń czy dostęp do źródeł informacji.

– Wprowadzenie innowacyjnych technologii śledzenia i monitorowania pozwala na pełną widoczność i kontrolę nad dostawą produktów leczniczych, co jest kluczowe dla zapewnienia ich jakości i bezpieczeństwa. Dzięki tym technologiom logistyka farmaceutyczna staje się bardziej efektywna i zgodna z regulacjami, co przynosi korzyści zarówno producentom, jak i pacjentom – dodaje Wojciech Fuks, Menedżer Zespołu Wsparcia i Rozwoju Systemów IT Pharmalink.

Każdy element logistyki farmaceutycznej jest kluczowy – od precyzyjnego monitorowania stanu leków, przez śledzenie transportu, aż po zaawansowane technologie identyfikacyjne. Wprowadzenie takich rozwiązań pozwala na pełną kontrolę nad przepływem produktów leczniczych, co jest niezbędne do utrzymania właściwości leczniczych medykamentów. Zintegrowane systemy umożliwiają pełną kontrolę i przestrzeganie restrykcyjnych wytycznych oraz zgodność z regulacjami. Wysoko wykwalifikowany personel, wspierany nowoczesnymi technologiami, może sprostać rosnącym wymaganiom rynku i zapewnić, że leki zawsze dotrą do odbiorców w nienaruszonym stanie. Dzięki temu logistyka farmaceutyczna staje się bardziej skuteczna, bezpieczna i niezawodna.

Źródło: Pharmalink

Czytaj także:
Fresh Logistics Polska wprowadza do swojej floty nową elektryczną naczepę
Ryzyka i korzyści dostarczania leków i jedzenie przez jednego kuriera
Elektryczna innowacja we flocie QSL Polska

Zaloguj się by skomentować