Zaloguj się

Warszawa pierwszym polskim miastem ze strefą czystego transportu

Od 1 lipca w Warszawie obowiązuje pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT), która obejmuje większość Śródmieścia oraz część otaczających je dzielnic. Oznacza to, że na tym obszarze ma zostać ograniczony ruch pojazdów, które emitują najwięcej szkodliwych spalin. Podjęte działania mają na celu zredukowanie ilości zanieczyszczeń powietrza, co w przyszłości wpłynie na poprawę stanu zdrowia mieszkańców stolicy Polski.

Zgodnie z projektem o Strefie Czystego Transportu w Warszawie ograniczony zostanie wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych niż 27 lat lub takich, które nie spełniają normy Euro 2, a także pojazdów z silnikiem Diesla starszych niż 19 lat lub niespełniających normy EURO 4. Wymogi te będą systematycznie zaostrzane, począwszy od 2026 roku co dwa lata.

Dla mieszkańców Warszawy odprowadzających w stolicy podatki, w projekcie przewidziana została ulga, dzięki której będą mieli trzy i pół roku, aby dostosować się do wymogów. Wyjątek stanowią również seniorzy (ukończone 70 lat do 31 grudnia 2023 r.) oraz osoby z niepełnosprawnością (posiadacze europejskiej karty parkingowej), którzy będą zwolnieni bezterminowo z wymogów, co potwierdzi specjalna nalepka. Takie osoby nie muszą jednocześnie być mieszkańcami Warszawy i rozliczać w niej podatków.

Kluczowe jest jednak, że wyjątki mają zastosowanie dla warszawiaków oraz seniorów tylko wtedy, jeśli przed 1 stycznia 2024 r. byli właścicielami swoich pojazdów. Pojazdy zakupione po tej dacie będą musiały spełnić wymogi już od początku obowiązywania Strefy. Szacuje się, że obecnie nowe regulacje będą dotyczyły tylko 3% pojazdów w Warszawie.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Czytaj także:
- Strefa czystego transportu w Warszawie przegłosowana
- Z prądem czy pod prąd? Jakie branże skorzystają na elektryfikacji?
Zielone floty stają się faktem
Kroki na długiej drodze do zeroemisyjności

Zaloguj się by skomentować