Zaloguj się

Obowiązkowa wymiana tachografów staje się faktem

W grudniu 2024 roku zakończy się pierwszy etap wymiany tachografów na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2). Przepisy zobowiązują przewoźników do zmiany tachografów oraz skalibrowania ich na nowo. Zmiany ustawowe zakładają, że w pojazdach, które zostały zarejestrowane przed 10 czerwca 2019 r., tachografy będą musiały być wymienione do końca roku 2024, natomiast pozostałe do sierpnia 2025 roku.

Obowiązek wymiany tachografów obejmuje pojazdy wykorzystywane do przewozów międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej. Do 1 czerwca 2026 r. wszystkie samochody o dopuszczalnej masie całkowitej 2,5 tony wykorzystywane do transportów międzynarodowych również będą musiały posiadać inteligentne tachografy drugiej generacji. Przepisy o wymianie tachografów związane są z europejskim Pakietem Mobilności.

Inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) umożliwić mają dokładniejsze rejestrowanie czasu pracy kierowcy, zapis załadunków i rozładunków, automatyczną rejestrację przekroczeń granic, a także łączenie się poprzez Bluetooth.

Wojciech Doliński – kierownik działu Pojazdów Używanych w Truck Care tłumaczy, że warto zwrócić uwagę na nowe przepisy, jak najszybciej, aby uniknąć wzrostu cen usług wymiany tachografów.

W miarę zbliżającej się daty granicznej popyt na wymianę tachografów będzie znacznie rósł, przez co wzrosną ceny usługi wymiany. Obecnie zainteresowanie jest umiarkowane, warto więc przystąpić do wymiany już teraz ze względu na niskie koszty i krótkie kolejki – wyjaśnia.

W przypadku niestosowania się do nowych przepisów od 1 stycznia 2025 r. obowiązywać będą kary finansowe za jazdę ze starym tachografem. Dla osoby zarządzającej transportem kara wynosić będzie 2.000 zł, natomiast dla firmy transportowej 10.000 zł.

Źródło: Truck Care

Czytaj więcej:
- Wymiana tachografów - czyli przyszłość transportu międzynarodowego
- Bruksela znowu przygląda się inteligentnym tachografom
- Inteligentne tachografy - zmiany już w 2019 roku

Ostatnio zmieniany w czwartek, 04 lipiec 2024 13:10
Zaloguj się by skomentować