Zaloguj się

Plany ministerstwa dotyczące żeglugi śródlądowej w Polsce

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka potwierdza, że żegluga śródlądowa jest jednym z priorytetów dla Polski, jako tani oraz ekologiczny środek transportu. W rozmowie z PAP ogłosił także, że resort podpisał umowę dotyczącą studium wykonalności dla nowego projektu, który umożliwi rozbudowę systemu RIS na kolejnych odcinkach Odry. Obejmie ona także Wrocławski Węzeł Wodny.

RIS (River Information Services) jest systemem informacji rzecznej, wspomagającym zarządzanie ruchem na śródlądowych drogach wodnych, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz konkurencyjności żeglugi. Aktualnie zajmuje około 250 km Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz odcinek Warty. W maju 2024 roku podpisana została umowa na przygotowanie studium wykonalności oraz raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Plany ministerstwa zakładają, że na przełomie 2028-2029 do terminala kontenerowego w Świnoujściu przybywać będą mogły największe na świecie kontenerowce. Inwestycja oczekuje na ostateczne zatwierdzenie decyzji środowiskowej.

Według założeń projektu terminal w Świnoujściu będzie finalnie przeładowywać 2 mln TEU w ciągu roku. Inwestycja ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG, a jej budowa będzie odbywać się w dwóch etapach. Pierwszy z nich zakłada połowę docelowej zdolności przeładunkowej (1 mln TEU). Planowana powierzchnia terminala ma wynosić około 70 ha.

Źródło: PAP

Czytaj więcej:
- Transport wodny śródlądowy w Polsce w 2022 r.
- Centrum RIS jako narzędzie harmonizacji usług

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 lipiec 2024 09:40
Zaloguj się by skomentować