Zaloguj się

Nowoczesne szkolenia

Choć widać tendencję wzrostową w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii szkoleniowych w przedsiębiorstwach, według raportu „Nowe technologie w uczeniu się”*, szkolenia tradycyjne nadal dominują nad e-learningowymi. Jak przekonać polskie firmy do korzystania z nowoczesnych form szkoleniowych?

Celina Manuszak, starszy specjalista w Dziale Upowszechniania Wiedzy Instytutu Logistyki i Magazynowania: Zalety nowoczesnych form szkoleniowych, jakimi są szkolenia e-learningowe, to przede wszystkim: oszczędność czasu, pieniędzy oraz wysoka efektywność, a w przypadku webinariów bardzo zbliżona do tradycyjnej forma obustronnej komunikacji między trenerem a uczestnikami szkolenia. Niewątpliwym ich atutem jest możliwość przeszkolenia nieograniczonej liczby kursantów jednocześnie. Szkolenia na platformie e-learningowej są dostępne niezależnie od miejsca i czasu, a każdy uczestnik otrzymuje taki sam przekaz niezależny od kondycji trenera. Bardzo ważne jest również to, że postępy w nauce mogą być monitorowane. Pracownik uczy się sam w miejscu pracy, dzięki czemu firma nie musi się troszczyć o jego zastępstwo. On zaś nie traci czasu, aby dotrzeć na szkolenie. E-learning jest doskonałym narzędziem samodoskonalenia i narzędziem oszczędności finansowych nie tylko dlatego, że nie ponosimy większości kosztów związanych ze szkoleniami tradycyjnym, ale również dlatego, że każde szkolenie e-learningowe można odtworzyć wielokrotnie. Jeżeli chcemy, jak w szkoleniach tradycyjnych, zebrać w określonym czasie grono słuchaczy, można skorzystać z webinariów, czyli internetowych seminariów realizowanych i prowadzonych z wykorzystaniem narzędzi wirtualnych. Umożliwiają one obustronną komunikację między prowadzącym a słuchaczami pomimo fizycznej odległości. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie szkoleń e-learning i webinariów. Warto korzystać z nowoczesnych form szkoleniowych. E-learning jest świetnym rozwiązaniem, pozwalającym na wyrównanie wiedzy wśród pracowników, a także na wdrożenie i utrzymanie standardów. Instytut Logistyki i Magazynowania opracował szereg szkoleń e-learningowych w zakresie logistyki i udostępnił je na platformie www.e-bit.edu.pl. Zachęcam do skorzystania z e-szkoleń, gdyż kompetentni pracownicy to gwarantowana przewaga konkurencyjna.

* Raport przygotowany i wydany w 2013 r. przez Obserwatorium Zarządzania. Badanie, będące podstawą raportu, zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interviews) w okresie od kwietnia do lipca 2013 roku. W badaniu wzięło udział 276 firm w tym 37% stanowiły duże firmy, 32% mikroprzedsiębiorstwa, 17% małe i 14% średnie firmy.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 17 listopad 2014 08:18
Zaloguj się by skomentować