Zaloguj się

Dane podstawowe, czyli odzież i obuwie na widelcu

Nowe regulacje prawne nałożyły na sklepy elektroniczne obowiązek podawania konsumentom, przed transakcją, głównych cech towaru. O jakie dokładnie cechy chodzi? Gdzie ich szukać i kto ma wpływ na opis produktów?

Kinga Szewczyk, Instytut Logistyki i Magazynowania, GS1 Polska: Dyrektywa Konsumencka, która weszła w życie w grudniu 2014 roku, wymusza na sklepach internetowych takie opisywanie produktu, aby konsument mógł zapoznać się z jego głównymi cechami, zanim podejmie decyzję zakupową. Niestety nigdzie nie jest doprecyzowane co ustawodawca miał na myśli, pisząc: „główne cechy”. W przypadku kilku branż, jak spożywcza, regulują to dodatkowe przepisy (w tym wypadku Rozporządzenie 1169/2011), jednak zdecydowana większość sprzedawców musi sama „wyczuć” zakres głównych danych.
Opisy produktów na strony sklepów tworzą same sklepy internetowe. To one również są odpowiedzialne przed konsumentem za dostarczenie informacji wystarczających mu do podjęcia decyzji. Warto zwrócić uwagę, iż konsekwencją niezastosowania się do wytycznych Dyrektywy może być uznanie umowy sprzedaży za niezawartą, co pociąga za sobą wszystkie związane z tym skutki, np. odesłanie towaru na koszt e-sklepu. Każdy e-sklep powinien zatem zadbać, aby opis był jak najbardziej precyzyjny.
Z pomocą sprzedawcom internetowym przychodzą oczywiście producenci. Obserwujemy jednak, że nie wszyscy producenci należycie dbają o przygotowanie elektronicznych etykiet, a niektórzy nie robią tego wcale, pozostawiając tworzenie opisów w rękach sprzedawców. Dobrze opisane są np. produkty z obszaru elektroniki czy AGD, dużo gorzej m.in. asortyment odzieży i obuwia. Właśnie z tego powodu ILiM - GS1 Polska wraz z Izbą Gospodarki Elektronicznej powołały grupę roboczą, której celem jest wypracowanie standardu elektronicznej etykiety (i danych podstawowych) dla tych właśnie artykułów - odzieży i obuwia. Jest to pierwsza branża, w ramach której wraz z e-sprzedawcami i producentami staramy się zdefiniować zakres danych podstawowych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony projektu www.e-etykieta.pl i włączenie się w nasze prace.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 21 wrzesień 2015 12:27
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe