Zaloguj się

Standardy na wagę czasu

Potrzeba standaryzacji oraz ciągłego usprawniania procesów to jedne z kluczowych elementów rozwoju współczesnej logistyki kontraktowej. Jak pokazują dane GS1, w krajach skandynawskich blisko 90 procent wszystkich etykiet na paletach w magazynowaniu i dystrybucji jest zgodnych z systemem GS1. A jak to wygląda w Polsce?

Maciej Walenda, prezes zarządu DSV Solutions: Wybór etykiety logistycznej GS1 jest naturalną konsekwencją standaryzacji oraz usprawniania procesów zachodzących we wszystkich ogniwach łańcucha logistycznego. Przy ciągłym oczekiwaniu optymalizacji trudno wyobrazić sobie dzisiaj sytuację, w której ograniczeniem staje się rozbieżność standardów. Mimo to, zgodnie z danymi GS1 zaledwie kilka procent uczestników systemu w Polsce stosuje standardową etykietę logistyczną. Stosowanie etykiety w standardzie GS1 pozwala dostarczać dane w sposób pozwalający na ich automatyczne odczytanie przez odbiorcę. Jest to także niezwykle istotne na dowolnym etapie dostawy, ponieważ pozwala skrócić czas obsługi oraz wyeliminować ryzyko błędów. Dla zapewnienia pełnej zgodności z globalnym standardem ściśle współpracujemy z Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz GS1 Polska. Dzięki temu przy dowolnej modyfikacji, poprzez wykorzystanie raportów oceniających, jesteśmy w stanie zapewnić pełną zgodność naszych procesów ze standardem. Potwierdzenie takie, wykorzystujemy również w sytuacji, w której nasi klienci otrzymują wymagania dotyczące sposobu realizacji dostaw, które bardzo często, poza specyfikacją czysto logistyczną, zawierają konkretne wytyczne dotyczące formatu etykiet.
Z badań Instytutu Logistyki i Magazynowania wynika, że czas przyjęcia dostawy z zewnątrz poprzez zastosowanie etykiety wraz z elektroniczną awizacją skraca się nawet o połowę w porównaniu do przyjęcia realizowanego tradycyjnie. Z punktu widzenia operatora logistycznego przyjęcia dostaw są równie istotne, jak sprawny proces wysyłki towarów. Towary dostarczane do magazynu, zawierające kody SSCC (Seryjny Numer Jednostki Logistycznej), czyli globalny identyfikator GS1 używany do indywidualnej identyfikacji jednostek logistycznych, pozwalają na sprawną obsługę przyjęć. Numer SSCC pozwala na śledzenie danej jednostki, co wpływa korzystnie na monitorowanie zamówień i dostaw oraz automatyzację odbioru towarów. Jest ona zazwyczaj połączona z ASN, czyli automatyczną awizacją dostawy. Takie połączenie funkcjonalności pozwala na zdecydowane skrócenie czasu obsługi i optymalizację całego procesu łącznie z ograniczeniem ryzyka czynnika ludzkiego w procesie. Właśnie dlatego aktywnie promujemy rozwiązania tego typu wśród dostawców oraz producentów dostarczających towary do naszych magazynów. Warto również zauważyć, że standard GS1 to także inne narzędzia, takie jak rozbudowany EDI, czy wsparcie procesów globalnego śledzenia towarów, które jeszcze bardziej rozszerzają spójność i transparentność procesów logistycznych.
Standardowa etykieta logistyczna GS1 zawiera dane niezbędne z punktu widzenia realizacji procesu transportu i magazynowania. Są one podzielone na trzy sekcje - przewoźnika, która może zawierać m.in. numer wysyłki, kod trasy czy dane dotyczące odbiorcy; klienta - zawierająca informacje oczekiwane przez odbiorcę ładunku np. numer zamówienia; dostawcy - zawierająca informacje o zawartości jednostki logistycznej. GS1 to międzynarodowe stowarzyszenie działające w 115 krajach i zrzeszające około 2 mln firm, w tym ponad 20 tys. w Polsce.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 28 grudzień 2015 07:54
Zaloguj się by skomentować