Zaloguj się

GTIN w Google Shopping

W przyszłym roku Polska dołączy do światowego projektu uruchomionego przez Google, który zobowiązuje firmy prezentujące swoje produkty oraz pliki produktowe w Google Shopping do znakowania ich numerem GTIN. Globalny Numer Jednostki Handlowej (ang. Global Trade Item Number) to unikatowy dla każdego produktu numer kodu kreskowego. Dlaczego znakowanie produktów numerem GTIN w Google Shopping stało się niezbędne? Jakie płyną z tego korzyści z punktu widzenia klientów, producentów oraz samego Google?

Jacek Pucher, Centrum Standaryzacji w Instytucie Logistyki i Magazynowania: Google Shopping to usługa, która umożliwia sklepom internetowym bezpośrednią prezentację produktów w wyszukiwarce Google - w formie reklam, czyli tzw. Product Listing Ads. Reklamy produktów zawierają zdjęcia, nazwy, ceny oraz nazwy sklepów, w których są one dostępne. Oferty reklamowe w wyszukiwarce Google są wyświetlane w odpowiedzi na konkretne zapytania użytkowników. Dzięki temu klienci poszukujący za pomocą Google np. konkretnego modelu aparatu fotograficznego mogą w jednym miejscu porównać ceny tego aparatu w różnych sklepach. 
Dlaczego Google stawia na unikalną identyfikację produktów? Zastosowanie GTIN pomaga Google Shopping w prawidłowej identyfikacji produktów, a w rezultacie powoduje, że liczba odpowiedzi dokładnie dopasowanych do zapytań klientów staje się wyższa. Ponadto algorytm Google może lepiej porównywać produkty, które mają ten sam numer GTIN, ale ich nazwy są np. różne w różnych sklepach. Badania prowadzone przez Google wskazują, że prawidłowa identyfikacja produktów może zwiększyć współczynniki konwersji nawet o 20%. A w przypadku sklepu internetowego wyższa konwersja oznacza, że więcej klientów odwiedzi strony tego sklepu i dokona w nim zakupu.
Od 14 lutego 2017 r. polskie firmy, które wprowadzą swoje produkty do Google Shopping, będą musiały obowiązkowo oznaczyć je numerem GTIN. Do tej pory sklepy mogły podać numery GTIN, wysyłając listę produktów do Google Shopping (a konkretniej Google Merchant Center).  W Polsce był to atrybut nieobowiązkowy (rekomendowany).
Co oznacza nowa sytuacja? To zmiana przede wszystkim np. dla e-sklepów, które do tej pory nie zwracały uwagi na identyfikację produktów. Teraz będą musiały to zrobić. Brak numerów GTIN, nieaktualne dane, powtarzanie numerów lub nieprawidłowa identyfikacja (np. błędne cyfry kontrolne lub stosowanie numerów wewnętrznych) spowodują, że Google nie zaakceptuje ich listy produktów do wyświetlania w Google Shopping. W przypadku producentów wyzwaniem będzie poprawne i zgodne z zasadami oznaczanie produktów oraz ich wariantów numerami GTIN. Sklepy z pewnością będą tych danych potrzebować. 
W razie pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt z zespołem GS1 Polska. Chętnie pomożemy.

Więcej informacji na stronie internetowej: Twoje produkty w Google Shopping obowiązkowo z numerem GTIN od 14 lutego 2017 r.

Ostatnio zmieniany w piątek, 16 wrzesień 2016 13:42
Więcej w tej kategorii: « Korzystne CSR Niebezpieczny gigant »
Zaloguj się by skomentować