Zaloguj się

Warzywa i owoce - przechowywanie optymalne

Zapewnienie właściwych warunków przechowywania zebranych warzyw i owoców wymaga od grup producenckich, podmiotów skupujących, firm z branży owocowo-warzywnej czy przetwórców niemałych nakładów finansowych. Sposobem na minimalizację tych kosztów jest maksymalne wykorzystanie dostępnego zaplecza magazynowego. Jak to osiągnąć?

Karolina Tokarz, Prezes Zarządu, Naczelny Dyrektor PROMAG S.A.: Taką możliwość dają coraz bardziej popularne w naszym kraju półautomatyczne systemy gęstego składowania AutoMAG. Mając na uwadze własną konkurencyjność, taką inwestycję powinny rozważać m.in. firmy specjalizujące się w przechowywaniu owoców: truskawek, malin, borówek, śliw, wiśni, aronii, jabłek, a także warzyw gruntowych oraz mrożonek owocowych i warzywnych, a na dobrą sprawę niemal wszystkie przedsiębiorstwa posiadające chłodnie czy mroźnie - w tym producenci mleka, napojów, soków, przetworów. Systemy gęstego składowania dedykowane są nie tylko branży owocowo-warzywnej, ale na dobrą sprawę całej branży spożywczej, a zwłaszcza magazynom, gdzie wymagane jest zachowanie efektywnej rotacji towaru w systemie FIFO, magazynom ze stosunkowo mało zróżnicowanym asortymentem oraz tam gdzie rotacja towaru jest szybka, a tempo pracy wysokie.
Utrzymanie chłodni czy mroźni jest dla każdego przedsiębiorstwa, działającego w branży owocowo-warzywnej, niezwykle kosztotwórcze. Jednym z najprostszych sposobów redukcji tych wydatków jest maksymalnie wysokie wykorzystanie dostępnej kubatury obiektów, w których przechowywane są produkty przygotowane do sprzedaży. I właśnie na to pozwalają nowoczesne systemy gęstego składowania z wózkiem wahadłowym AutoMAG Shuttle.
Systemy gęstego składowania minimalizują liczbę korytarzy międzyregałowych. Dzięki temu, na tej samej powierzchni magazynu możemy zgromadzić od 30 do 70% więcej towaru, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych regałów paletowych rzędowych. Korzyści z takiej inwestycji są więc bardzo wymierne i namacalne. Regałami gęstego składowania warto się zainteresować nie tylko wtedy kiedy planujemy zoptymalizować budowę nowego magazynu chłodniczego, ale także w sytuacji gdy brakuje nam już miejsca, ale np. nie stać nas na kolejną rozbudowę. Biorąc pod uwagę relację korzyści i generowanych oszczędności do nakładów inwestycyjnych są to rozwiązania niezwykle opłacalne i mogą sobie na nie pozwolić także średniej wielkości przedsiębiorstwa działające w branży owocowo-warzywnej, czego przykładem jest chociażby firma FIDO-SAD, zajmująca się produkcją mrożonek z owoców miękkich, takich jak: maliny, truskawki i jabłka.
Działanie półautomatycznego systemu gęstego składowania AutoMag  jest niezwykle proste, ale wymaga na pewno zmiany organizacji pracy magazynu. Wszystkie jednostki ładunkowe z warzywami czy owocami (czyli np. palety, skrzyniopalety) składowane są w kanałach tzw. regałów wjezdnych, a całą procedurę załadunku i rozładunku realizuje półautomatyczny wózek wahadłowy AutoMAG Shuttle, którym sterujemy prostym w obsłudze pilotem. Ładunek ustawiamy wózkiem widłowym na wózku wahadłowym znajdującym się na początku każdego kanału wjezdnego i to on ustawia je następnie w regałach. Po wykonaniu czynności wózek wraca na początek kanału po następny ładunek. W analogiczny sposób realizowany jest proces rozładunku regałów. Co istotne, system wyposażony jest w zestaw fotokomórek, które z jednej strony zabezpieczają wózki przed niekontrolowanym zjazdem z regału, a z drugiej pozwalają zlokalizować miejsce postawienia następnego ładunku. Tego typu rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo oraz wydajność pracy magazynu, a także obniża koszty operacji magazynowych. Regały z wózkiem wahadłowym AutoMAG Shuttle minimalizują m.in. czas jałowych przejazdów wózków widłowych. Operator nie musi bowiem wjeżdżać do kanału regałowego, jak ma to miejsce w standardowych regałach wjezdnych, a jego praca jest ograniczona do kilku czynności: umieszczenia palety na platformie oraz jej pobrania. Ryzyko uszkodzenia towaru czy instalacji regałowej jest więc zdecydowanie mniejsze. Poza tym poprawia się komfort pracy w obiekcie ponieważ tego typu wózek pracuje zdecydowanie ciszej niż wózki widłowe.
Specyfika funkcjonowania każdego magazynu, w zależności od charakteru prowadzonej działalności i branży jest oczywiście nieco inna, a to wymaga indywidualnego doboru parametrów wyposażenia. Systemy gęstego składowania mogą być obsługiwane przez wszystkie typy wózków widłowych i wyposażone są w szereg funkcji dodatkowych oraz różne tryby pracy. Poza tym posiadają szereg udogodnień, w tym m.in. zabezpieczenia przed rozładowaniem się baterii w trakcie pracy, zaawansowany system zabezpieczenia położenia ładunku i awaryjnego zatrzymania oraz system antykolizyjny, dzięki któremu w jednym kanale mogą pracować dwa wózki AutoMAG Shuttle.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 27 grudzień 2016 10:15
Zaloguj się by skomentować