Zaloguj się

Standardy GS1 porządkują świat online

Mówi się, że w Internecie znajdziemy wszystko czego nam potrzeba. Jednak w gąszczu ofert można mieć z tym spory problem. Handel elektroniczny wymaga porządku. Czy rozwiązaniem może być GTIN - Globalny Numer Jednostki Handlowej? 

Magdalena Wałęsiak, ekspert e-commerce, Fundacja GS1 Polska: GTIN na dobre zagościł już w świecie online. Do identyfikacji produktu wykorzystują go już wszystkie duże platformy sprzedażowe typu marketplace. Od niedawna pole GTIN (zwane EAN) jest stosowane również na naszym rodzimym Allegro. Także Google wprowadził obowiązek stosowania numeru GTIN w dwóch swoich produktach - Google Adwords i Google Shopping. Wszystko to po to, aby kupujący znalazł dokładnie to, czego szuka, w możliwie najkrótszym czasie. To podejście zorientowane na klienta dominuje obecnie w obu światach online i offline.
W tym pierwszym najważniejszym trendem na rok 2017 jest personalizacja, rozumiana właśnie jako pełne skoncentrowanie na potrzebach klienta, więcej - nawet wyprzedzanie tych potrzeb.
W świecie offline stawianie klienta w centrum uwagi jest również dominujące. Na konferencji Retail Summit - miejscu spotkań polskiego sektora handlu i FMCG - jeden z prelegentów (przedstawiciel Tesco) porównał klienta do cesarza, który w bogatej ofercie sieci handlowych wybiera tę, która najpełniej spełnia jego potrzeby. Standardy GS1 porządkują świat online, pomagają klientowi znaleźć dokładnie to, czego szuka, w możliwie najkrótszym czasie. Dodatkowo użycie numeru GTIN do identyfikacji produktu daje pewność, że produkt jest oryginalny.
Standard GS1 Smartsearch  to rozszerzony standard opisu produktów, dla twórców stron internetowych. GS1 SmartSearch obejmuje zestaw standardowych znaczników i wytycznych do opisu danych na stronach internetowych, tak aby treści oznaczone w ten sposób były łatwiej znajdowane przez wyszukiwarki. Brzmi poważnie, jest wykorzystywany przez programistów, ale służy przede wszystkim uczestnikom rynku. Kupującym - ponieważ dzięki uporządkowanym danym strukturalnym ich potrzeba otrzymywania wiarygodnych informacji zostanie spełniona w 100%. Wpisując w wyszukiwarce internetowej produkt, którego szukają, otrzymają dokładnie to, czego potrzebują. Wyniki wyszukiwania będą dokładne, kompletne i wiarygodne. Z kolei sprzedający, którzy opiszą swoje produkty standardem GS1, mogą liczyć na lepszą widoczność swoich produktów, większą ich „klikalność”, co z kolei przekłada się na lepszą sprzedaż.
Zadowolony klient to lojalny klient. Zasada ta z kolei przekłada się na większe zakupy i lepsze zyski dla sprzedających. Standardy GS1 pomagają w osiągnięciu tych celów.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 18 kwiecień 2017 08:00
Zaloguj się by skomentować