Zaloguj się

GS1 SmartSearch

Na początku lipca organizacja GS1 Polska opublikowała raport "Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce" zawierający wyniki pilotażowego wdrożenia nowego standardu GS1 SmatSearch wśród wybranych sklepów internetowych. W wyniku wdrożenia standardu średnia liczba wyświetleń kart produktowych wzrosła o 92%, ilość użytkowników o 85%, a współczynnik odrzuceń spadł średnio o 15%. Wyniki są imponujące, a to dopiero początek, bo przecież sam standard GS1 SmartSearch ma zaledwie rok. Czym jest GS1 SmartSearch? 

Magdalena Wałęsiak, ekspert e-commerce, Fundacja GS1 PolskaSmartSearch to standard opisu danych strukturalnych, jedyne oficjalne rozszerzenie schema.org. Dane strukturalne pomagają wyszukiwarce google.pl poprawnie zinterpretować, jaki rodzaj zawartości znajduje się w określonym fragmencie podstrony i jakie jest jej znaczenie. Choć GS1 SmartSearch przeznaczony jest dla botów Google, w rzeczywistości bezpośrednim beneficjentem jest użytkownik Internetu. Dzięki poprawnie zaimplementowanym znacznikom danych strukturalnych, użytkownik otrzymuje bardziej wartościowe i bogatsze treści, znajduje dokładnie to czego szuka.
GS1 SmartSearch służy nie tylko sklepom internetowym. Zaimplementowany na witrynie producenta lub właściciela marki, może przyczynić się do lepszej widoczności tej witryny, a tym samym wpłynąć na budowanie i rozpoznawalność marki.
GS1 SmartSearch opiera się na numerze GTIN. Ten Globalny Numer Jednostki Handlowej, jako jedyny kod na świecie, zapewnia jednoznaczną identyfikację produktu, bez względu na to gdzie został wyprodukowany. Numer GTIN występujący  na większości opakowań jednostkowych i zbiorczych, umożliwia w łatwy sposób identyfikację produktu także w Internecie.
GTIN stosują internetowi giganci, identyfikatora używają Google, Amazon, od niedawna także Allegro. Google w przeprowadzonych przez siebie badaniach wewnętrznych zauważyło, że stosowanie przez sprzedawców numeru GTIN spowodowało zwiększenie widoczności kart produktowych nawet o 40%.
GS1 SmartSearch i numer GTIN to dwa standardy tworzone i rozwijane przez organizację GS1. Naszym strategicznym celem jest to, by GTIN był podstawowym identyfikatorem produktowym w Internecie. Jesteśmy na początku drogi, ale już teraz notujemy olbrzymie zainteresowanie naszymi standardami ze strony producentów, właścicieli marek, którzy prowadzą sprzedaż w Internecie.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 31 lipiec 2017 08:10
Zaloguj się by skomentować