Zaloguj się

Logistyka dla e-commerce

W Polsce, jak i na całym świecie, rozwija się handel elektroniczny. Co jest szczególnym wyzwaniem dla jego obsługi logistycznej? 

Beata Troczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Spedimex Sp. z o.o.: Wyzwań w sektorze e-commerce nie brakuje. Handel elektroniczny rozwija się bardzo dynamicznie, żyjemy intensywnie, a bogata oferta handlowa przekłada się na coraz wyższe wymagania wobec sprzedawców. Szybciej, więcej, wygodniej - tak w skrócie możemy opisać potrzeby i oczekiwania dzisiejszego rynku. Z tymi wyzwaniami konfrontuje się również logistyka, będąc ważnym elementem wpływającym na customer experience.
Tendencja do redukowania czasu od zamówienia do dostawy jest zjawiskiem znanym i widocznym na każdym etapie łańcucha dostaw. Zmierza to do jak najszybszego dostarczenia produktów do finalnego odbiorcy. Dla logistyki oznacza to bardzo intensywną pracę w magazynie, związaną z kompletowaniem produktów w zamówieniu i dostarczeniu ich do klienta. Standardy 24-godzinnej dostawy, dyktowane przez liderów rynku, powoli przechodzą już do kanonu obsługi.
O ile do ciągłego przyspieszenia w kontekście operacji logistycznych już przywykliśmy, to zupełnie nową płaszczyzną do zagospodarowania jest zarządzanie zwrotami w e-commerce. To jeden z najważniejszych obszarów wpływających na satysfakcję klientów i postrzeganie sklepu internetowego. Handel internetowy, pomimo coraz bardziej precyzyjnej prezentacji produktów, mierzy się z trudnościami związanymi z ich szybkim procesowaniem. Wraz z rozwojem rynku e-commerce w Polsce i zwiększającą się skalą zakupów internetowych, rośnie także liczba oddawanych produktów. Choć wciąż jest ona mniejsza niż na zachodzie Europy, gdzie rynek e-commerce jest mocno dojrzały, w okresie wzmożonych zakupów, jak wyprzedaże czy akcje specjalne, może osiągać nawet 40 %. Dlatego w zakresie obsługi e-commerce koncentrujemy nasze działania w dużej mierze na zwrotach. Widzimy w nich bardzo duży potencjał optymalizacji całego procesu. W momencie kiedy klient zwraca nietrafione produkty, następnego dnia mogą one zniknąć z oferty. Sam produkt, poza tym że musi wrócić na stan magazynowy, często wymaga niezbędnego przeprocesowania, sprawdzenia zgodności, zweryfikowania stanu i jakości, wymiany etykiet, a w przypadku odzieży może wiązać się z koniecznością uprania i wyprasowania.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 sierpień 2017 08:17
Zaloguj się by skomentować