Zaloguj się

Przyszłość RFID

O technologii RFID jest coraz głośniej. Właśnie odbyła się w Warszawie 8 edycja międzynarodowej konferencji naukowej "2017 IEEE RFID Technology and Application International Conference". Jakie trendy i prognozy można było tam zauważyć?

Tomasz Markowski, Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych w Instytucie Logistyki i Magazynowania:
Przede wszystkim należy wspomnieć, że konferencja IEEE RFID-TA to jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń na świecie, jeśli chodzi o technologię RFID. Odbywa się raz do roku, za każdym razem w innym kraju. Tym razem na miejsce organizacji tej prestiżowej konferencji wybrana została Warszawa, a Instytut Logistyki i Magazynowania został, wraz z Politechniką Warszawską, współorganizatorem tego wydarzenia - to dla nas wyjątkowe wyróżnienie.
W trakcie konferencji zaprezentowano wiele ciekawych aspektów wykorzystania technologii RFID, ale ja chciałbym wyróżnić specjalną sesję tematyczną: RFID Systems for positioning, tracking and navigation, skupiającą wystąpienia dotyczące technik lokalizacji obiektów w przestrzeni. W trakcie tej sesji, obejmującej dwa bloki wystąpień, zaprezentowano nowe możliwości precyzyjnej lokalizacji obiektów z wykorzystaniem pasywnej technologii RFID, zarówno w otwartej jak i zamkniętej przestrzeni. Zaprezentowany został system SAFRID przygotowany na Uniwersytecie w Pizie, a wybrany przykład prezentował lokalizację drona w czasie rzeczywistym.
Znacząca część sesji tematycznych dotyczyła konstrukcji anten oraz zagadnień propagacyjnych w systemach RFID, czyli podstaw funkcjonowania technologii RFID. Jednym z prelegentów był Ramin Sadr, współzałożyciel i szef zespołu naukowego firmy Mojix, który prezentował zasady działania systemu STAR - najbardziej zaawansowanego na świecie czytnika RFID, pozwalającego na odczyt pasywnych znaczników z odległości nawet 200 m.
Równolegle z konferencją odbywała się wystawa rozwiązań z tego samego obszaru tematycznego. Jednym z wystawców była firma eNFC z Japonii, która na swoim stoisku prezentowała rozwiązanie do odczytu znacznika RFID z wykorzystaniem transmisji sygnału przez ludzkie ciało. Ciekawostką jest to, że firma ta powstała jako wynik prezentacji wspomnianego rozwiązania na poprzedniej edycji konferencji RFID-TA w Shunde w Chinach w 2016 r. Potencjalne zastosowanie tego systemu jest bardzo szerokie, np. do identyfikacji w systemach dostępu. Otwarcie drzwi czy bramki możliwe będzie poprzez przyłożenie ręki do czytnika, bez wyciągania karty, identyfikatora czy biletu.
Nie sposób opisać wszystkich ciekawostek zaprezentowanych na konferencji, prezentacji było ponad 60. Wszystkie artykuły opublikowane będą w bazie IEEE IExplore a następnie zindeksowane w największych bazach wiedzy: Web of Knowledge czy Scopus. Następne edycje konferencji odbędą się w Macau w 2018 r. oraz w Pizie w 2019 r.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 październik 2017 14:08
Zaloguj się by skomentować