Zaloguj się

Rekord Cegielskiego

H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., podpisała z PKP Intercity umowę na wyprodukowanie 55 wagonów. To rekordowy kontrakt. Jakie znaczenie ma dla kolejnictwa i Cegielskiego?

Jarosław Nowak, Kierownik Projektu, H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.: Cieszymy się, że PKP Intercity w dalszym ciągu inwestuje w kolejne komfortowe wagony. Przewoźnik podpisał z naszą Spółką kontrakt na zakup 55 nowoczesnych wagonów pasażerskich. Trafią one do przewoźnika w ciągu 48 miesięcy. Nowoczesny design, ergonomiczne fotele, klimatyzacja, bezprzewodowy internet, łatwy dostęp do gniazd elektrycznych - tym będą charakteryzować się nowe wagony. Będą one dostosowane do potrzeb różnych grup pasażerów - w zamówieniu podstawowym przewoźnik otrzyma 5 wagonów przedziałowych pierwszej klasy, 18 wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, 18 wagonów przedziałowych drugiej klasy, 7 wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, z których każdy wyposażony będzie w osiem wieszaków na rowery oraz 7 wagonów przedziałowych drugiej klasy, z których każdy przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy te będą wyposażone w nowoczesne wózki, także produkowane przez FPS, prędkość eksploatacyjna wagonów będzie wynosić 200 km/h. Wszystkie pojazdy będą spełniać najnowsze wymagania TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności). Ponadto zapisy umowne wymagają od nas, by pojazdy uzyskały homologacje pojazdów w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Całkowita wartość zamówienia to 473,5 mln zł brutto (zakup 55 nowych wagonów wraz z przeglądem na trzecim poziomie utrzymania wagonów - P3). Przewoźnik może skorzystać również z prawa opcji na dodatkowe 26 wagonów. Wówczas wartość kontraktu wyniesie ponad 697 mln zł brutto. Na dostawę wszystkich wagonów objętych umową poznańska fabryka ma 48 miesięcy. Natomiast wykonanie przeglądu nastąpi po 24 miesiącach od dnia odbioru poszczególnych wagonów.
Jest to kolejna umowa zawarta w ostatnim czasie pomiędzy PKP Intercity a H. Cegielski - Fabryką Pojazdów Szynowych. W listopadzie 2017 roku Spółki podpisały kontrakt na wykonanie modernizacji 60, a w przypadku skorzystania z prawa opcji 90 wagonów. Przedmiotem umowy jest wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania 60 wagonów typu 111A/141A z prawem opcji na kolejne 30. Po modernizacji wagony pojadą jako pojazdy przedziałowe klasy 2. Pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewni zabudowa nowoczesnych wózków. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Całkowita wartość zamówienia to ponad 273 mln brutto (modernizacja 60 wagonów wraz z naprawą P3). Przewoźnik może skorzystać również z prawa opcji na 30 wagonów. Wtedy wartość kontraktu wyniesie blisko 410 mln zł brutto.
Powyższe umowy wpisują się w realizację strategii taborowej PKP Intercity na lata 2016-2020. Zakup 55 wagonów to największe krajowe zamówienie dotyczące dostaw nowych wagonów pasażerskich na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Realizacja tak dużych zamówień to spore wyzwanie dla naszej fabryki, jednak jesteśmy przekonani, że dzięki zmotywowanej załodze oba kontrakty zostaną zrealizowane na czas. W związku z aktualnymi zobowiązaniami kontraktowymi nasza Spółka w najbliższych latach zatrudni dodatkowo około 100 osób.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 05 marzec 2018 10:22
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe