Zaloguj się

Digitalizacja procesów transportowych

Wiele mówi się teraz o cyfryzacji, digitalizacji i to niemal we wszystkich dziedzinach. Co możemy nazwać digitalizacją procesów transportowych?

Philippe Higelin, CEO Redspher Group: Porównajmy proces transportu w jednej fikcyjnej firmie na przestrzeni 15 lat. Kiedyś menedżer łańcucha dostaw i jego zespół posiadali listę lokalnych kontaktów do firm transportowych. Kiedy potrzebowali transportu, obdzwaniali wszystkich, jeden po drugim, szukając rozwiązania i mając nadzieję na uzyskanie odpowiedzi w ciągu kilku godzin. Szczegóły transportów były przekazywane kierowcy, który zobowiązywał się dotrzymać czasu dostawy szacowanego powierzchownie w oparciu o osobiste doświadczenie.
Dziś, jak tylko potrzeba transportu zostaje zidentyfikowana w systemie danej firmy, zapytania są automatycznie wysyłane do przewoźników, a menedżer potrzebuje tylko zatwierdzić najbardziej odpowiadającą mu ofertę. Transport jest śledzony przez GPS, a alert jest wysyłany natychmiast w sytuacji, gdy pojazd nie trzyma się optymalnej trasy przejazdu zdefiniowanej przez system. Cały ten rewolucyjny proces można podsumować jednym słowem:  bezproblemowy.
Wszelkie te zmiany osiągnięto mając jeden cel: poprawić jakość procesów logistycznych klienta poprzez oddanie mu narzędzi do kontroli łańcucha dostaw. Digitalizacja ma służyć przekazaniu uprawnień ludziom, wyposażeniu ich w narzędzia, aby mogli skupić się na zadaniach przynoszących wartość dodaną. Praca papierkowa została uproszczona i zautomatyzowana. Można wysyłać elektroniczne listy przewozowe CMR za pomocą smartfonu, udostępniać link do śledzenia GPS itp. Ogólnie rzecz ujmując, cały proces został zoptymalizowany w celu pominięcia czynności nie przynoszących żadnych wartości. Automatyzacja poprzez API (ang. Interfejs Programowania Aplikacji) daje dyspozytorom więcej czasu na skupienie się na obsłudze klienta.
Digitalizacja procesów transportowych jest nadal w trakcie prac rozwojowych, jednak już w tej chwili pokazuje imponujące rezultaty. Teraz proces realizacji zamówienia jest bezproblemowy. Poprzez ulepszoną wydajność, digitalizacja procesów transportowych umożliwia znaczną redukcję kosztów. Dawniej firmy zmuszone były płacić za realizację transportu "w dwie strony". Od dawna nie jest to już praktykowane, ponieważ przemysł transportowy stał się bardziej wydajny, a odpowiednie narzędzia pomogły zoptymalizować puste kilometry. Stawka za kilometr w Europie cały czas obniżała się w poprzednich dekadach właśnie dzięki takim zmianom. Wynika to również ze zwiększonej konkurencyjności poprzez prowadzanie nowych oraz ciągłe doskonalenie dotychczasowych platform cyfryzacyjnych, tzw. digital marketplaces. 
Digitalizacja nie tylko usprawniła niektóre istniejące procesy. Pozwoliła również zapewnić lepszą jakość usług i rozwiązań. Teraz klienci mają dostęp do jedynych w swoim rodzaju opcji, takich jak dedykowane instrukcje i szczególne wymagania zlecenia, które są wysyłane bezpośrednio do kierowców. Możliwe stało się skrojenie na miarę rozwiązań dopasowanych do potrzeb indywidualnego klienta. Poza tymi nowymi opcjami, analiza danych umożliwiła znaczącą optymalizację. Spedytorzy mają teraz możliwość uzyskania prognoz trendów rynkowych w oparciu o realne dane. Spółka Flash np. jest teraz w stanie przewidzieć potrzeby transportowe na poziomie całej Europy, skutecznie redukując czas oczekiwania na rozwiązanie transportowe dla klienta.
Proces digitalizacji jest nieustannie doskonalony, gdyż nowe technologie pojawiają się codziennie. Aby pozostać na bieżąco z nową technologią i być konkurencyjnym, wszystkie firmy muszą być otwarte na zmiany i szybko wykorzystywać pojawiające się szanse.
Spółka Flash sama uruchomiła kilka startupów i stworzyła cały ekosystem poprzez platformę Redspher, oferując różny poziom usług transportowych: firmy mogą korzystać z narzędzi online, uzyskać wsparcie wykwalifikowanych agentów lub mieć bezpośredni dostęp do floty. Digitalizacja wkrótce umożliwi przewidywanie nieoczekiwanych potrzeb transportowych w oparciu o analizę danych. Automatyzacja i prognozowanie będą miały znaczący wpływ na przemysł transportowy w najbliższym czasie.

Ostatnio zmieniany w piątek, 25 maj 2018 13:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe