Zaloguj się

System HU-GO i jazda na Węgrzech

System e-opłat drogowych na Węgrzech obejmuje ponad 6,5 tysiąca km dróg, tym samym pokrywa właściwie wszystkie trasy przystosowane do transportu ładunków. W praktyce oznacza to, że nie można ich ominąć. Co zrobić, by uniknąć wysokich kar za nieuprawnione korzystanie z tamtejszych dróg?

Paweł Wloczek, dyrektor zarządzający WebEye Polska: Zgodnie z zasadami obowiązującymi na Węgrzech e-opłata drogowa obowiązuje wszystkie pojazdy przekraczające 3.5 tony. Jej wysokość jest naliczana proporcjonalnie w zależności od rodzaju pokonywanej trasy (autostrada, droga szybkiego ruchu lub droga główna), kategorii pojazdu oraz jego klasyfikacji ekologicznej. Opłata drogowa musi zostać opłacona jeszcze przed rozpoczęciem podróży, a opuszczenie trasy możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach, m.in. z powodu objazdu, oznaczonego przez policję lub służby drogowe.  W innym wypadku kierowca powinien liczyć się z nałożeniem grzywny. Kar należy również spodziewać się, gdy wykupiony przez przewoźnika bilet w trakcie drogi straci ważność (mija ona po 24h), ten sam bilet zostanie użyty podczas drogi powrotnej czy zostanie zaplanowany, ale przed wyruszeniem w trasę nie zostanie jeszcze opłacony. Kary za nieuprawnione korzystanie z dróg mogą zostać nałożone również z powodu nieprawidłowego podania informacji, na podstawie których - oprócz rodzaju drogi oraz liczby przejechanych kilometrów - określa się wysokość opłaty. Należy do nich odpowiednie określenie ilości osi oraz kategorii ekologicznej pojazdu. Służby mogą również wystawić mandat za nieprawidłowe podanie numeru rejestracyjnego oraz oznaczenie kraju pochodzenia. Warto to sprawdzić przed rozpoczęciem trasy, ponieważ nie ma możliwości późniejszej poprawy tych danych.
Nie każdy kierowca pamięta o obowiązku uiszczania opłat oraz szczegółowym planowaniu trasy przejazdu, a koszty kar za nieprawidłowe korzystanie z węgierskich dróg ponoszą firmy transportowe, wysyłające ich w trasę. Problem ten sygnalizują nam też klienci, transportujący towary przez lub bezpośrednio na Węgry. W ich przypadkach korzystanie z biletów jednorazowych często kończyło się grzywną w wysokości kilkuset euro. Dlatego coraz więcej z nich wyposaża swoje floty w urządzenia pokładowe OBU (On-board Units), które automatycznie rozliczają węgierskie myto. Urządzenie zamontowane w pojeździe i podłączone do zasilania w gnieździe zapalniczki należy tylko raz zarejestrować w profilu HU-GO. Później należy tylko pamiętać, by było zawsze włączone, działało prawidłowo, została na nim ustawiona aktualna liczba osi oraz, aby środki na koncie HU-GO były w stanie w całości pokryć planowaną podróż. Zainstalowany system jest intuicyjny, ułatwia pracę kierowcom oraz pozwala ograniczyć czas, przeznaczany, m.in. na zakup biletów czy szczegółowe planowanie przejazdu. Co ważne, kierowca biorąc pod uwagę aktualne warunki na drodze, może wybrać najszybszą trasę, nie ryzykując nałożenia grzywny, w ten sposób realnie oszczędzając czas i pieniądze.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 09 lipiec 2018 09:30
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe